Anastasiadis, destek arayışında

Anastasiadis, destek arayışında

Rum Yönetimi’nin, Türkiye’nin Fatih sondaj gemisini gönderdiği Doğu Akdeniz’de sondaja başlamasını engellemek için AB’dan fiili destek arayışına girdiği ve Türkiye ile Rusya’ya uygulanan türde yaptırımlar uygulaması konusunda Avrupalı ortaklarının nabzını tutacağı haber verildi

10 Mayıs 2019 - 16:30

Politis’in “AB’nin Özlü Müdahelesi İçin Taahhüt Arıyor” başlıklı manşet haberine göre, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis bugün Romanya’daki gayrı resmi Avrupa Konseyi toplantısında Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’tan, Türkiye’nin sondaja başlamasını engelleyecek şekilde net ve baskıcı bir mesaj elde etmeyi hedefliyor. Ardından da AB’nin,  sondaja başlaması halinde Türkiye’ye, daha önce Rusya’ya uyguladıklarına benzer yaptırımlar uygulaması konusunda ortaklarının nabzını yoklayacak.Gazete, iç sayfasında detaylandırdığı haberinde Avrupa Konseyi’nden bağlayıcı bir karar çıkarmasının beklenmediğini ancak olası bir desteğin, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin dile getirdiği Türkiye’nin eylemlerine cevap nitelikli somut önlemlere dökülüp dökülemeyeceğini ortaya koyacak ilk nabız yoklama olacağını belirtti.Habere göre, Anastasiadis, Avrupalı ortaklarına, Doğu Akdeniz’de cereyan edenlerle ilgi bilgi verecek. Bu çerçevede önlem alınması olasılığına da atıf yapması bekleniyor. Ancak esas nabız yoklamayı AB içerisindeki önemli ülkelerin liderleriyle gerçekleştireceği ikili görüşmelerde yapacak. Anastasiadis, Avrupa Halk Partisi çalışmalarına da katılarak Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri anlatarak destek arayacak.

Gazete, Anastasiadis’in görüşeceği isimler arasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Bulgaristan Başbakanı Boiko Borisov ve İrlanda Başbakanı Leo Varadkar olduğunu yazdı.

Habere göre, AB içerisindeki güçlü ülkelerin tavırlarını değiştirmemeleri nedeniyle Türkiye-AB gümrük birliğinin geliştirilmesinin engellenmesi zor görünüyor. Bu nedenle Anastasiadis’in Türkiye’nin üyelik öncesi ödenekleri, vize serbestisinin engellenmesi ve 2014’te Rusya’ya uygulan türde yaptırımlar uygulanması konularında nabız tutması bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne hava saldırısı: 6 ölü
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne hava saldırısı: 6...
Trump'ı toplantıdan kaldırtan iddia! Çıldırdı...
Trump'ı toplantıdan kaldırtan iddia! Çıldırdı...