Anastasiadis "Helen" tezinde ısrarlı

Anastasiadis "Helen" tezinde ısrarlı

Rum Lider Nikos Anastasiades Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın siyasi eşitlik talebinin siyasi eşitsizlik anlamına geldiğini söyledi.

11 Şubat 2019 - 09:56

Cyprus Mail’de yer alan haberde Rum Lider Nikos Anastasiades desantralizasyon prensibinin iki taraf arasında konuşulacak bir konu olduğuna işaret ederek, “Bu mesele taraflar arasında tartışılarak hangi yetkilerin oluşturucu devletlere bırakılacağı konusunda karar verilmelidir. Ancak bu yapılırken de verilecek yetkiler diğer tarafı rahatsız etmemeli ve verilecek yetkilerle birinin diğerine sorun çıkarmaması konusu güvence altına alınmalı” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Politis'e daha önce verdiği mülakata yanıt verdiği söyleşide Nikos Anastasiades, desantralizasyon konusundaki ortaya koyduğu görüşlerine açıklık getirdi.

Akıncı'nın siyasi eşitlik ve oluşacak federal yapıda karar mekanizmalarında bir Kıbrıslı Türk’ün olumlu oyunun aranması konusundaki yaklaşımlarına yanıt veren Rum Lider Anasasiades şunları söyledi:

Kıbrıs Türk tarafının siyasal eşitliği Kıbrıslı Türkler talep ettiği için yıllardır tanınan bir konudur. Ama Akıncı siyasi eşitlik derken merkezi hükümetin karar mekanizmalarında bir Kıbrıslı Türk’ün olumlu oyunun olması gerektiğini söylüyorsa bu üzgünüm ama bu siyasal eşitlik değil, tam tersine siyasal eşitsizliktir çünkü bu bir toplumun diğer toplum üzerine kendi taleplerini empoze etmesi demektir.

Anastasiadis, dün Maronitlerin düzenlediği dini bir etkinlikte yaptığı konuşmasında ise, desantralizasyon konusunun karşılıklı diyalog yoluyla nasıl olacağının, oluşturucu devletlere hangi yetkilerin bırakılacağının belirlenebileceğinin de altını çizdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zaroğlu olayı büyüyor: 'Sahte beyan' iddialarına soruşturma
Zaroğlu olayı büyüyor: 'Sahte beyan' iddialarına soruşturma
Lefkoşa'da zincirleme kaza
Lefkoşa'da zincirleme kaza