Anastasiadis’i topa tuttular

Anastasiadis'i topa tuttular

AKEL Anastasiadis’in Ant1’e söylediklerine tepki gösterdi

08 Şubat 2019 - 15:16

Politis gazetesi ise “Tarih Aranıyor- Akıncı Anastasiadis’ten Desantralizasyon Konusunda İzahat Bekliyor” başlıklı haberinde, liderlerin dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesi ve Şubat ayının ikinci yarısında görüşme konusunda mutabakata varmalarının ardından, iki liderin danışmanlarının önümüzdeki dönem içerisinde görüşme tarihi arayacaklarını yazdı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ise geçtiğimiz gün “ANT1’e” verdiği röportajda, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla yaklaşan görüşmesine değindiğini ileten gazete, Anastasiadis’in hedefin, Türkiye’nin iş birliği olmadan, sürecin yeniden başlaması koşullarının nasıl meydana getirileceğinin ortaya çıkması olduğunu söylediğini aktardı.

Gazeteye göre röportajında “iki devlet seçeneğini ortaya koyanın Türkiye Dışişleri Bakanı olduğu” iddiasını yineleyen Anastasiadis, “bunların kendilerinin değil, Çavuşoğlu’nun tezlerini olduğunu ve Rum kesiminin tezinin ise desantralize federasyon olduğunu” savundu.

“Federasyon ile konfederasyonun sınırlarında mı hareket ettiği” sorusuna ise Anastasiadis’in yanıt vermekten kaçındığını yazan gazete, Anastasiadis’in sözlerinin devamında “terminolojiyle uğraşmak yerine, işlevselliği, kalıcılığı, istikrarı ve barışı nasıl sağlayacağımızla uğraşmamız daha iyidir” ifadesini kullandığını aktardı.

Gazeteye göre Rum lider “herkesi, mevcut durumun aynı kalmayacağını ve Kıbrıslı Rumların aleyhine olacak şekilde değiştiğini anlamaya” da çağırdı.

Haravgi gazetesi, “Liderler Gayri Resmi Görüşecekler” başlıklı haberinde, görüşmenin sosyal içerikli değil, gayri resmi olarak nitelendirildiğini yazdı.

Habere göre AKEL’in Kıbrıs sorunu masası şefi Tumazos Çelepis ise gazeteye açıklamasında, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs Türk tarafından yazılı tezler sunmasını istemesini kaçamak/baştan savma olarak nitelendirerek, müzakere süreci haricinde yazılı tezler sunulmasının nasıl mümkün olabileceği sorusunu sordu.

Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise yine Rum lider Anastasiadis’e eleştirilerde bulunduğu bir açıklamasında, Anastasiadis’in ANT1’deki röportajında “çözümün terminolojisinin değil, içeriğinin önemli olduğunu söylemesini” eleştirdi ve Anastasiadis’in dönüşümünün çarpıcı olduğunu savundu.

Kiprianu, Anastasiadis’in önceden eleştirdiği şeyleri bugün kendisinin benimsediğini de ifade etti. Çipras-Erdoğan görüşmesini de değerlendiren ve bunu olumlu diye nitelendiren Kiprianu, garantörlerin çözümde oynayacakları rolleri olduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zaroğlu olayı büyüyor: 'Sahte beyan' iddialarına soruşturma
Zaroğlu olayı büyüyor: 'Sahte beyan' iddialarına soruşturma
Lefkoşa'da zincirleme kaza
Lefkoşa'da zincirleme kaza