Anastasiadis, Lute’dan medet umuyor

Anastasiadis, Lute'dan medet umuyor

Anastasiadis: "Lute'un müzakereleri başlatma çabaları sürüyor"

12 Nisan 2019 - 18:01

Rum Hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Görevlisi Jane Holl Lute’un, Kıbrıs müzakerelerini başlatma koşullarını yaratma çabalarının devam ettiğini; ancak açıklamaların zamanı gelince yapılacağını bildirdi.

Lute’un yeni fikirler ortaya koyup koymadığıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Rum lider Anastasiadis, bir şey ortaya çıktığında uygun bir zamanda açıklanacağını söyledi.

Bu arada, Dışişleri Bakanı Hristodilidis, yaptığı açıklamada, son günlerde ve saatlerde Lute tarafından bir usul niteliğinde çaba gösterildiğini ve bu çabanın Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlatılması için şartlar yaratacağını umduğunu belirtti.

Anastasiadis, açıklamasında, parlamenter demokrasi, gücün âdemi merkezileştirilmesiyle ilgili Kıbrıs Rum tarafının önerilerine değindi; bunları çıkmazın aşılması çabaları olarak tarif etti; bunların garantiler olmadan uygulanabilir bir çözüm için müzakereleri başlatabileceğini belirtti.

Anastasiadis, bu önerilerin Rum tarafının müzakerelerin başlamasına ulaşılması için alternatif yollara hazır olduğunu ispatladığını vurguladı; bunların Kıbrıslı Türklerin haklarını azaltmayacağını ifade etti.

Konuyu ele alma şeklini eleştiren yorumlarla ilgili olarak da Anastasiadis, garantör güçler konusu ilk kez tartışıldığında tarihin Ocak 2014 olduğunu, Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron’un ülkesinin garantör rolünü korumakla ilgilenmediğini, buna iki toplumun karar vereceğini açıkladığını hatırlattı.

Anastasiadis, BM Genel Sekreteri’nin altı maddelik çerçevesinden de söz etti; Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Jane Holl Lute ile ortak bir toplantı yapılması için çaba harcandığını ancak bunun reddedildiğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Temsilcisi Lute, geçen Pazar gününden beri adada bulunuyor. Lute liderlerle ayrı ayrı görüşmeler yapıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alsancak ve Haspolat'ta gümrüksüz mal tasarrufu
Alsancak ve Haspolat'ta gümrüksüz mal tasarrufu
Lefkoşa'da bir binanın çatısında ceset bulundu
Lefkoşa'da bir binanın çatısında ceset bulundu