Avrupa’nın göbeğinde kaos!

Avrupa’nın göbeğinde kaos!

Avrupa’nın göbeğinde kaos! Ordu 70 yıl sonra ilk kez…

23 Mart 2019 - 18:20

Avrupa’nın merkezindeki ülkenin ordusu, 70 yıl sonra ilk kez kendi halkıyla karşı karşıya geldi.

Fransa'da Sarı Yelekliler 19’uncu hafta eylemleri için yeniden sokaklara inerken, ordu hassas noktaları korumak için harekete geçti.

Aylar önce petrol ürünleri fiyatlarına zam nedeniyle başlatılan ancak kısa sürede Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karşıtı eylemlere dönüşen protestolar devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Macron, Sarı Yeleklilerin eylemlerini durdurmak için giderek sert ve otoriter bir eğilim sergiliyor.

Ordunun hassas noktaları korumak adına harekete geçirilmesi, 1947 ve 1948’teki büyük grevlerden bu yana Fransa'da ilk kez yaşanıyor.

Fransız ordusunun 70 yıl sonra ilk kez kendi halkıyla karşı karşıya geldiği belirtiliyor.

Fransız internet gazetesi Mediapart, Cumhurbaşkanı Macron'u “sınırsız ve hafızasız” olarak nitelendirdiği haberinde “otoriter sersemlik” olarak algıladığı bu duruma tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Macron, Sarı Yelekli eylemcilere karşı polisin yükünü hafifletmek ve hassas noktalara konuşlandırmak iddiasıyla 7 bin ila 10 bin askeri harekete geçirdiğini duyurmuştu.

Mediapart haber sitesine konuşan bir general, ordu içindeki bazı albayların, hükümetin eylemleri durdurmak amacıyla attığı bu adımı, hukuk devleti açısından yaşanan tehlikeler konusunda endişeyle karşıladıklarını ifade etti.

Eski bir albay olan Michel Goya ise, “Eğer eylemciler askerlerin koruduğu binalara yönelirse ne olacak? Ya ordu prestij kaybederek çıkacak ya da devlet eliyle gerçekleşen ve tüm sorumluluğun ordunun üzerine atılacağı bir katliam olur” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakanlar Kurulu'nun 6 saatlik toplantısı tamamlandı
Bakanlar Kurulu'nun 6 saatlik toplantısı tamamlandı
Gazimağusa ve Girne'de 'Turizm Şöleni' düzenleniyor
Gazimağusa ve Girne'de 'Turizm Şöleni' düzenleniyor