“Belçika Modeli Çözüm”

“Belçika Modeli Çözüm”

06 Mayıs 2019 - 14:30

Kathimerini gazetesi yukarıdaki başlık altındaki haberinde ise Ankara’nın, gelecek aylarda Kıbrıs sorunundaki mevcut olguları değiştirecek gelişmeler beklediğini, bununla birlikte Kıbrıs açıklarındaki sondaj hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğunu yazdı.

Türkiye’nin aynı zamanda yabancı unsurların ve özellikle Rusya’nın niyetleri konusunda da ağız yokladığını yazan gazete Türkiye için şu anda öncelikli konuların Suriye, S-400 ve Türk ekonomisinin ekonomik geleceği olduğunu belirtti.

Habere göre BM çevrelerine gönderme yapan Ankara’ya göre, Kıbrıs sorununda, yabancı unsur, müzakereler masasından federal çözümün resmen çekilmesinin ertesi gününü düşünüyor.

Türk yetkililerinin, BM Genel Sekreteri’nin, yegane çözüm formülü olarak  iki bölgeli, iki kesimli federasyonda ısrar etmesini görmezlikten gelmeksizin, gelişmelerin müdahil tarafları, bazı nedenlerden dolayı  başka bir sonuca iteceğini düşündüğünü savunan gazete bu nedenleri şöyle sıraladı: “a) iki toplumun önemli boyutlarında ve özellikle iç yönetim ve yetkilerin dağıtılması konusunda anlaşamamasına bağlı olarak  tüm tarafların mevcut konjonktür üzerinde  iki kesimli iki toplumlu federasyon  üzerinde anlaşmanın mümkün olmadığını bilmesi; b) üç garantör ülkenin bugün çok farklı önceliklere sahip olması; c) gerek Lefkoşa gerekse yabancı başkentlerde alternatif formüllerin görüşülmesine çok önceden başlanması”.

Gazete Türk kaynakların ayrıca BM ile görüşmelerinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, koşulların olgunlaştığı zaman ancak bunun ele alınmasının mümkün olduğu düşüncesiyle konfederasyon fikrini tartışmayı-bunu ret etmeksizin-  üstlenmeyi seçtiğinden söz ettiklerini yazdı. Habere göre Ankara’ya göre “Anastasiadis’in düşüncesi, Kıbrıs Rum tarafının her türlü yapıcı öneriyi, yeter ki koşullar bunun hayata geçirilmesine izin versin, görüşmeye  hazır olduğu” şeklinde.

Gazete haberinde ayrıca Türkiye-Kıbrıs ekseninde ayrıca diğer başkentlerde, mevcut dönemde Belçika tipi federasyon modeli üzerinde nabız yoklama nitelikli görüşmelerin yer aldığını savundu.

Gazete, Kıbrıs’ta, Ada’yı uluslararası toplumda doğal olarak temsil edecek üçüncü bir merkezi yapı aracılığıyla, işbirliği yapacak olan iki özerk bölge oluşturulmasından söz edildiğini yazdı.

Bu iki özerk yapının, siyasi eşitlik ilkesi temelinde merkezi yönetime dahil olacağını yazan gazete bu fikrin, bir yandan Cumhurbaşkanı Akıncı diğer yandan da Ankara’yı memnun edeceğini, Belçika modelinin Türkiye’nin, kuzey özerk devlette garantör ülke olarak kalmasını da sağlayacağını belirtti.  Gazete elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak Guterres’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis’i ortak görüşmeye çağırma düşüncesinin bulunduğunu yazdı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne hava saldırısı: 6 ölü
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne hava saldırısı: 6...
Trump'ı toplantıdan kaldırtan iddia! Çıldırdı...
Trump'ı toplantıdan kaldırtan iddia! Çıldırdı...