Belirsizlik sürüyor

Belirsizlik sürüyor

Kıbrıs sorununa ilişkin yorumsal haberler Rum basınında yer almaya devam ediyor

06 Mayıs 2019 - 16:10

Kathimerini gazetesi “Türkiye Gayri Resmi Konferansı Reddetti-Çıkmazın Aşılmasında Belirsizlik” başlıklı haberinde, Güvenlik Konseyi’nin Genel Sekreter’in,  İyi Niyet Misyonu Raporu hakkında bilgilendirilmesi haberine yer verdi.

Güvenlik Konseyi’nin, Siyasi Konular ile ilgili BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca tarafından, herhangi bir sürpriz olmaksızın,bilgilendirildiğini anımsatan gazete Güvelik Konseyi’nin tüm üyelerinin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Lute’un çabalarına destek verdiklerini, bazı üyelerin ise  Temmuz 2017’den bu yana çıkmazın hala devam ettiği ve tarafların; müzakereleri tekrarlamak için zemin bulmakta başarısız olduklarına ilişkin hayal kırıklıklarını dile getirdiklerini belirtti.

BM Güvenlik Konseyi üyelerinin, Genel Sekreterin iyi niyet misyonu raporu konusunda bilgilendirilmesi ve Güvenlik Konseyi’nin, Guterres’in, Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’tan çabalarına devam etmesi kararına destek vermesinin, Lute’un bir sonraki hamlesini sorgulayanları minimum derecede aydınlattığını belirten gazete Lute’un bir kez daha Güvenlik Konseyi’nde gözükmediğini de yazdı.

Gazete haberinde Amerikalıların, Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün bugünkü şekliyle kalmasının kesin olarak addedilmemesi gerektiğini ancak kalması gerekliliğini de vurguladıklarını belirtti.

Rum müzakereci Andreas Mavroyannis’in, Güvenlik Konseyi’ndeki istişareler öncesinde, Güvenlik Konseyi üyeleri, BM Genel Sekreterlik yetkilileri ve Lute ile görüşmek için New York’a gitmesinden de söz eden gazete Güvenlik Konseyi açısından temasların verimli geçtiğini yazdı.

Türkiye’nin, “Fatih” gemisiyle, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde araştırma sondajlarına başlayacak olmasına da yer veren gazete, Rum Başkanlığı’nın “müzakerelerin, olası başarısızlığına neden olacak faaliyetlerden kaçınılması gerekliliğinden” söz eden açıklamasına da yer verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne hava saldırısı: 6 ölü
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne hava saldırısı: 6...
Trump'ı toplantıdan kaldırtan iddia! Çıldırdı...
Trump'ı toplantıdan kaldırtan iddia! Çıldırdı...