Bu anlaşma hayra alamet değil!

Bu anlaşma hayra alamet değil!

Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve ABD, bölgesel işbirliğini güçlendirme konusunda anlaştı

21 Mart 2019 - 13:27

Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail arası 6. Üçlü Zirve 20 Mart tarihinde Kudüs’te yer aldı. Zirveye ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da katıldı.

Zirvenin ardından yapılan ortak açıklamada, Güney Kıbrıs,  Yunanistan, İsrail ve ABD’nin, bölgesel işbirliğini güçlendirme; enerji bağımsızlığı ve güvenliğini destekleme ve geniş Orta Doğu bölgesi ile Doğu Akdeniz’de dış kötü niyetli mihraklara karşı savunma üzerinde anlaştıkları belirtildi.

Açıklamada, “ABD,  İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetleri, Doğu Akdeniz bölgesinde refah, güvenlik, barış ve istikrarı teşvik etme konusundaki taahhütlerini tekrarlamaları amacıyla bugün (20 Mart 2019’da) Kudüs’te bir araya geldiler” denildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin, İsrail,  Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasında sağlanan üçlü mekanizmayı desteklediğini belirterek geliştirilen işbirliğinin önemine işaret etti.

Liderler, ayrıca, Doğu Akdeniz bölgesinde son keşfedilen doğal gazla ilgili gelişmeleri memnuniyetle karşıladılar ve söz konusu gelişmenin enerji güvenliği ile alternatif kaynaklar konusunda yaratılan perspektiflere işaret ettiler

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakanlar Kurulu'nun 6 saatlik toplantısı tamamlandı
Bakanlar Kurulu'nun 6 saatlik toplantısı tamamlandı
Gazimağusa ve Girne'de 'Turizm Şöleni' düzenleniyor
Gazimağusa ve Girne'de 'Turizm Şöleni' düzenleniyor