Doğal yaşam terörü

Doğal yaşam terörü

Yetkililer, ülkemiz yaban hayatındaki birçok canlı türünün neslinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu bu nedenle de çok dikkatli olunması gerektiğini vurguladılar.

11 Ocak 2019 - 11:11 - Güncelleme: 11 Ocak 2019 - 11:47

Yeni yılın ilk pazarında ne yazık ki doğa terörünün hedefinde bir gökçe tuygun vardı. Yeşilyurt’ta av için gittiği arazide yaralı kuşu fark eden duyarlı vatandaş Ahmet Karabay ise, onu hayatta tutmak için derhal muhafaza altına aldı. 1190 Yaban Hayat Destek Hattına yaptığı çağrıyla harekete geçen ilgililerin teslim aldığı gökçe tuygunun, vurulmaya bağlı olarak açık yarası ve kanadında kırığı var.

Gökçe tuygunu tedavi altına alan ilgililer, her av mevsiminde avlanması yasak olan birçok kuşun doğa terörünün hedefi olduğunu belirterek, bazı avcıların uçan her küşü vurduklarını belirttiler. Yetkililer, ülkemiz yaban hayatındaki birçok canlı türünün neslinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu bu nedenle de çok dikkatli olunması gerektiğini vurguladılar.

Bu arada gökçe tuyguna ilk müdahaleyi yapan Taşken Doğa Parkı görevlileri, tüm çabalarının bu kuşu bir an önce yeniden sağlığına kavuşturarak, doğayla buluşturmak olduğunu belirttiler. Görevliler, ilk tedavisini yaptıkları kuşun halen zorunlu tedavisinin yapıldığını ve yapılan tedavi neticesinde kuşun durumunun her gün biraz daha iyiye gittiğini belirttiler.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Denktaş yazdı:
Denktaş yazdı: "Suçlamalar 'Birikim'e uğrayınca"
FETO'nün ABD'deki sözleşmeli okulunda ikinci cinsel taciz iddiası
FETO'nün ABD'deki sözleşmeli okulunda ikinci cinsel...