En büyük yangın maliyededir

En büyük yangın maliyededir

DP Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Denktaş, partisinin Doğancı kongresinde konuştu:

21 Ekim 2018 - 13:39

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, sıkıntılı bir dönemden geçtiğimizi, hepimizin mutfağında yangın olduğunu söyledi. Bakan Denktaş, en büyük yangının Maliye’nin mutfağında olduğunu belirtti.

DP Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Denktaş, Rum lider Nikos Anastasiadis’in “Gevşek federasyon” diye ortaya atttığı önerinin, kendilerinin yıllardır savundukları bir şey olduğuna vurgu yaptı ve “... bilmelisiniz ki Rum tarafında çözüm niyeti yoktur... Yeniden bir görüşme süreci başlatarak zaman kazanmak isteniliyor. Böyle bir oyuna gelinmemesi gerek” dedi.
DP Doğancı Köy Örgütü Kongresi geçtiğimiz akşam gerçekleşti.

DP Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile parti üst düzey yöneticileri ve bölge halkının katıldığı kongrede, DP Doğancı Örgüt Başkanlığına Mehmet Kukural, Kadın Örgütü Başkanlığına Ayşe Kaya, Gençlik Örgütü Başkanlığına da Osman Çınar seçildi.

Yönetim kurulu üyeleri, kurultay delegeleri ve sandık başkanlarının seçiminin de gerçekleştiği DP Doğancı Köy Örgütü Kongresi öncesinde Maliye Bakanı Denktaş ve Turizm Bakanı Ataoğlu vatandaşların sorunlarını dinleyerek, sorulara yanıt verdi.

Bakan Denktaş, ülke ekonomisi ve gelişmeler hakkında bölge halkını bilgilendirirken, hükümetin aldığı önlemlerden de bahsetti, ilerleyen zamanlarda öngörülerinin neler olduğu hakkında açıklamalarda bulundu.

 

“Hepimizim mutfağında yangın vardır ve bunun farkındayız”

Denktaş, şunları kaydetti:

“Sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Yılın başında ön gördüğümüz mali açıdan ne varsa hepsi darmadağın olmuş durumda. Hepimizin mutfağında yangın vardır ve bunun farkındayız. Ancak daha büyük yangın Maliye’nin mutfağındadır. Mümkün olduğunca ne yaparız ve vatandaş bu durumu daha hafif atlatır diye devamlı çalışmalar yapmaktayız. “

 

“Türkiye’de sistem  tam oturmadığı için para akışı başlamadı”

“Tarım çok vaktimizi alıyor ve sömürüyor. Memurun ve emeklinin, sosyal yardım alanların ödemelerini aksatmamaya özen gösteriyoruz. Müteahhit, esnaf ve iş adamları, devlete yaptığı işlerin ödemelerini bekliyor. Bunların bir kısmı Türkiye kaynaklı olması gerekirdi ama Türkiye’de sistem  tam oturmadığı için para akışı başlamadı.”

“Onuncu ayı bulduk, ilk defa bu ülkede savunma harcamaları dahil kendi kaynaklarımızla ödemekteyiz ve çok şükür henüz takılmış da değiliz.”

 

“Vatandaşa yansımasın diye...”

“Zam yapılıyor. Muhalefet bağırıp çağırıyor. Beceriksiz hükümet diyor. İşin doğrusu seçim var diye fiyat istikrar fonunu hiç gereksiz zamanda harcamamış olsalardı bu dönem bu  ekonomik kriz içerisinde birçok emtiyaya daha çok yardım edebilirdik ama fiyat istikrar fonu sıfırlanmış durumda. Dolar artar, bizde elektrik, akaryakıt ve gaz artış alır. Dolar düşer, borsa artar yine ayni şekilde olumsuz etkileniyoruz. Buna rağmen elimizden geldiğince maliye kaynaklarını kullanarak örneğin son talep edilen yüzde 18’lik elektrik zammının vatandaşa yansımaması için şu anda kamu binalarında kullanılan elektriğe kilovat başı, (sizin 60 ve 82 kuruş arasında ödediğiniz elektriğe)biz maliyede 19 lira ödemekteyiz. Bunu vatandaşa yansımasın diye yapıyoruz.”

 

“Maliyeden ne kadar kesebilirsek kestik”

“Akaryakıtı ucuz tutabilmek için 230 milyon yine elimizden feragat ettik. Tüp gaz yine borsada yüzde 30’a yakın zamlandı. Buraya girişi dolayısıyla daha hiç üzerine bir şey konulmadan zamlı olarak 82.5 liraya çıktı. Oradan buradan kestik ve 80 TL’ye inebildik. Çok da acı oldu bizim için çünkü gazın kullanılacağı bir dönemdeyiz maalesef. Yapılabilecek bir şey yok. Maliyeden ne kadar kesebilirsek kestik. Unutmayın tarımcısı, hayvancısı, memuru emeklisi herkes ister. Ve bütün bunları karşılamamız lazım.”

 

“Ocak ayında maaşlara yüzde 22,5 zam yapılacak”

“Geçtiğimiz gün sendikalarla toplandık. Ekim, Kasım, Aralık hayat pahalılığını maaşlara yansıtamayacağımızı söyledik. Bütçeyi de ona göre hazırlamaktayız. Ve buna rağmen maaşlara, emekliye, sosyal yardım alanlara vs. Ocak ayı itibariyle yüzde 22,5 zam yapılacak.”

 

“Çok zor bir dönemi, kendi imkanlarımızla atlatabiliyoruz”

“Çok zor bir dönem. Ama kendi imkanlarımızla atlatabiliyoruz bu dönemi. Alkış beklemiyorum ama KKTC’nin mali yapısı sağlam bir durumda olduğu anlamına çıkartmalısınız. Kendi kaynaklarımızla sonuna kadar gidebiliriz. Her türlü sıkıntının altından kalkacağız ve bu günleri atlatacağız.”

 

“Türkiye’den para Aralık’ta gelecek bunun kaçarı yok”

“Türkiye’den henüz para gelmedi dedik ama gelecek bunun kaçarı yok. Çünkü bütçeye girmiş rakamlardır bunlar. Bu para Aralık’ta muhakkak gelecek. Bizim yapmaya çalıştığımız kendi içerimizde yıllardan beridir alışkanlık haline gelmiş olan ama gerçek olmayan, ayakları yere basmayan bir takım uygulamalarımız var. Bunların en azından bir kısmını değiştirebilir miyiz; uğraşımız bu yönde.”

 

“Evet, en statükocu bazı sendikalardır”

“Büyük tepkiyle karşılaşıyoruz. Sivil toplum örgütleri ve sendikalardan tepki yağıyor. O nedenle geçenlerde en statükocu bunlardır dedim ve tespitim yalan ve yanlış değildir. Böyle geldi böyle gitsin istiyorlar. Hele içlerinde bazıları var hem isterler veremeyiz, kendi kaynaklarımız yeterli değil dediğimde ise‘git Türkiye’den iste ve ver’ derler. Gidip alıp getirdiğimizde ise“Türkiye ne paranı ne memurunu istiyoruz” derler. Böyle örgütler de var maalesef. Herkesle eşit mesafedeyim, hepsiyle görüşüyorum. İnanıyorum ki önümüz aydınlıktır. İyi günler yaşayacağız.”

 

“Mevcut hükümet gitti gidiyor iddiası dedikodudur”

“Sürekli konuşulan hükümet gitti gidiyor dedikodularına da değinmek istiyorum. Kendi partilerinin kurultayı için reklam verenler var. Önce güven sonra iktidar diye. Başkan adayıdır bu şahıs. İktidardan bahseder muhalefetteyken... Niçin? Çünkü taraftarlarına yaydıkları dedikodu ‘ben seçilirsem filancayla konuştum anlaştım. Bozacak hükümeti ve bizimle kuracak’ diye... Bu bir yalandır... Dört parti başkanıyız ve her birimizle konuştular güya... Ben DP adına çok net söylüyorum asla böyle bir şeye maşa olmayız, böyle bir adım söz konusu olamaz. Mevcut hükümetin devamı için her türlü baskıyı yaparım. Yap boz değildir memleket ve devlet.”

 

“Emeklilerden kesinlikle kesinti yapılmayacak”

“Emeklilerden kesinti yapılacak diye bir dedikodu vardır ve bu da kesinlikle yalandır. Lütfen kimse bunlara kulak asmasın. En yakın partilinize sorun, kimseyi dinlemeyin. Bu oyunlara gelmeyin.”

 

“Rum tarafında çözüm niyeti yoktur”

“Kıbrıs konusunda Rum lider Nikos Anastasiadis’in yeni bir önerisi var... Gevşek federasyon diye ortaya atılan bizim yıllardır söylediğimiz savunduğumuz bir şey olmasına rağmen bilmelisiniz ki Rum tarafında çözüm niyeti yoktur... Yeniden bir görüşme süreci başlatarak zaman kazanmak isteniliyor. Böyle bir oyuna gelinmemesi gerektiğini Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya da söyledik. Daha fazla da bu konuda baş şişirmeye gerek yok.

2018/10/4826060.jpg
2018/10/7903457.jpg
Kaynak: Şüküfe Hansel

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cinayet zanlısına avukat atandı
Cinayet zanlısına avukat atandı
Arabaya 10 bin 500 TL'lik zarar verdiler
Arabaya 10 bin 500 TL'lik zarar verdiler