Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü'nden Dünya Müzeler...

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü'nden Dünya Müzeler Haftası mesajı

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Azimli, Dünya Müzeler Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.

17 Mayıs 2019 - 11:02

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli, 18-24 Mayıs Dünya Müzeler Haftası nedeniyle mesaj yayımladı.

Azimli’nin yayımladığı mesaj şu şekilde:

“1977 yılında, Uluslararası Müzeler Komitesi (International Council of Museums-ICOM) tarafından müzelerin toplumsal gelişimdeki rolü konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacı ile 18 Mayıs günü Uluslararası Müze Günü (International Museum Day) olarak ilan edilmiştir. KKTC'de ise 1986 yılında 18-24 Mayıs tarihleri arasındaki hafta Müzeler Haftası olarak ilan edilmiş olup bu kapsamda her yıl çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Antik Yunan mitolojisinde sanat perileri olan Musalar'a adanmış kutsal mekan veya tapınaklara verilen isim olan Mouseion kelimesinden türemiş olan "müze"; kar amacı olmayan maddi ve gayrimaddi insanlık mirası kalıntıları elde ederek onları koruyan, araştıran, topluma ileten ve sergileyen, halka açık, toplum ve toplumsal gelişimin hizmetindeki kalıcı kuruluşları tanımlamaktadır. KKTC’de Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı 30 tane Müze ve Ören Yeri bulunmaktadır.

Lüzinyan Evi XV. Yüzyıldan günümüze kadar gelebilmiş, Lefkoşa surlar içinde yer alan Lüzinyan – Osmanlı mimari stil ve zevklerinin karışımı ve uyumunun bir örneği olan güzel tipik bir Lefkoşa Konağıdır. Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından restorasyonu ve iç düzenleme çalışmaları yapılan Lüzinyan Evi ‘’Ortaçağ’dan Günümüze Lefkoşa’’ adlı müzemiz, Ortaçağdan günümüze Lefkoşa’da yaşanmış olan dönemleri canlandırma ve sergileme yöntemleriyle yeni bir müze olarak düzenlenmiş ve 20 Mayıs 2019 tarihinde saat 19.00’da Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı tarafından hizmete açılacaktır.

22 Mayıs 2019 tarihinde saat 10.00’da ise Lefkoşa surlar içinde bulunan Bedesten binasının yan tarafında Ortaçağ Lahitleri Müzesi’nin açılışı Turizm ve Çevre Bakanı Sayın Fikri Ataoğlu tarafından gerçekleştirilecektir.

Uluslararası Müze Günü olan 18 Mayıs günü ise Müdürlüğümüze bağlı tüm müze ve ören yerlerimize girişlerden ücret alınmayacaktır. Müzeler Haftası'nın devletimize, tüm müzecilerimize, müze çalışanlarımıza ve tüm halkımıza hayırlı olmasını dilerim.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazimağusa'da Alkollü şahıslar restoranda kavga çıkardı
Gazimağusa'da Alkollü şahıslar restoranda kavga...
"BM Barış Gücü'nün adada kalması zaruri"