Kıbrıs adasından, dünya için yeni iki örümcek türü...

Kıbrıs adasından, dünya için yeni iki örümcek türü keşfedildi...

Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında 5 hibe programı kapsamında finanse edilen ve Mağara Meraklıları Derneği tarafından yürütülen Girne Dağları Mağaraları: Eğitim, Araştırma ve Koruma isimli proje kapsamında araştırmacılar, Beşparmak Dağları üzerinde bulunan mağaralarda sürdürdükleri araştırmalar sırasında Kıbrıs Adasından, Dünya için yeni iki örümcek türü keşfetti.

13 Mart 2019 - 12:43

“Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü (Taşkent, Girne), Zooloji Koleksiyonu Küratörü ve araştırma gurubu üyesi, Biyolog Kadir Boğaç Kunt’un verdiği bilgilere göre, Örümceğimsiler (Arachnida) sınıfının bir takımı olan “Örümcekler (Araneae)” günümüzde 117 familyaya ait 4127 cins ve 48085 türle temsil edilmektedirler.

Birçok eklembacaklı grubuna kıyasla, tür sayısı bakımından oldukça kalabalık olan örümcekler; Güney Kutbu haricindeki diğer tüm kıtaların karasal ortamlarında (mağaralar, kutup bozkırları, yüksek dağ zirveleri vs.) dağılmaktadırlar.

Beslenmeleri polen ve tohum yiyen bazı istisnai türler haricinde genellikle etçildir ve avcıdırlar. Bu özellikleri onları, karasal ekosistemlerdeki zararlı eklembacaklıların denetlenmesinde önemli kılmaktadır.

Ayrıca taşıdıkları zehir bezlerinde üretilen zehrin içeriğinde bulunan bazı kimyasallar da ilaç hammaddesi olabilme potansiyeline sahiptir.

“Mağara yaşamına uyum sağlamış canlıların örneklenmesi; gelişmiş duyu organları, renk kaybı sebebiyle ortama uyum, düşük populasyon yoğunluğu gibi ve yaşam ortamlarının sahip olduğu mutlak karanlık, ortamda sıklıkla bulunan yarık ve çatlaklar ve benzeri özel koşullardan dolayı çok fazla özen gerektirmektedir”.

Örümcek türleri, titizlikle yürütülen bu arazi çalışmaları kapsamında Beşparmak Dağları’nda yeralan Beşparmak Mağarası ile Kalavaç Köyünde konumlu Saray Mağarası’ndan tesbit edildi. Beşparmak Mağarası’ndaki tür Dysderocrates kibrisensis, Saray Mağarasındaki tür ise Harpactea kalavachiana olarak isimlendirilmiştir.

Bu keşif 18 Şubat 2019 tarihi itibarıyla Dünyaca ünlü Zookeys dergisinde yayınlandı. Dysderocrates cinsi Örümcekgillerin Dysderidae familyasına mensup olup, Dünya genelinde tamamı Akdeniz havzasında dağılım göstermekte olan 7 tür ile temsil edilmektedir.

Bizim Beşparmak Mağarası’ndan topladığımız örümcek örneğini Dysderocrates cinsine dahil etme nedenimiz öncelikle örneğin mensubu olduğu familyanın diğer bireylerine nazaran daha iri olması, keliserlerindeki üç adet kuvvetli dişin varlığı ve bacaklarındaki segmentlerde bazı özel konumlu dikenlerin bulunmasıydı.

Ayrıca bu cinse ait hiçbir türün daha evvelden Kıbrıs adasından kaydı bulunmamaktaydı. D. kibrisensis, Kıbrıs adasına endemik olmasının yanında aynı zamanda adadan bu cinse dair bildirilen ilk örümcek türüdür.

Her ne kadar her iki tür de mağaralardan toplanmış olsalar da bunlardan H. kalavachiana türünün gözlerinin, cinsin dış ortamda yaşayan diğer türlerine kıyasla daha küçük olması mağara yaşamına uyum sağlamış bir örümcek türü olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca H. kalavachiana’nın bu uyumunun bir başka göstergesi de renginde bariz bir açılmanın olmasıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakanlar Kurulu'nun 6 saatlik toplantısı tamamlandı
Bakanlar Kurulu'nun 6 saatlik toplantısı tamamlandı
Gazimağusa ve Girne'de 'Turizm Şöleni' düzenleniyor
Gazimağusa ve Girne'de 'Turizm Şöleni' düzenleniyor