Laktozsuz sütle ilgili mutlaka bilmeniz gerekenler

Laktozsuz sütle ilgili mutlaka bilmeniz gerekenler

Laktozsuz süt tüketmek neden önemlidir gibi bazı soruların yanıtlarını merak ediyorsanız bu içerik tam sizlik.

16 Mart 2019 - 02:15

İnsanlar için besleyici niteliğiyle adeta mucize sayılabilecek bir besin kaynağı olan sütle ilgili bilmek isteyeceğiniz birkaç bilgiyle karşınızdayız. Bazı insanlar sütü neden sevmez, bazı insanlar için hazmı neden zordur, laktozsuz süt tüketmek neden önemlidir gibi bazı soruların yanıtlarını merak ediyorsanız bu içerik tam sizlik.

 

 

Laktozsuz sütün sindirimi daha mı kolaydır?

Besleyici ve lezzetli bir besin olan sütün içindeki laktozu sindirememesi dolayısıyla bazı insanlar sütün kendilerinde gaz sancısı, şişkinlik veya başka bağırsak rahatsızlıklar yaptığını düşünür. Bu düşüncelerinde kısmen haklı olsalar da bu şikayetlerinin nedeni büyük ihtimalle tüketilen sütün laktozsuz olmamasıdır.

Yukarıda saydığımız gibi sindirim ve bağırsak problemlerini geride bırakmak için laktozsuz süt tüketmeyi deneyebilirsiniz.

 

Belki de size sütü sevdirmeyen şey içerdiği laktozdur?

Binlerce yıldır insanlar süt tüketirken bazı insanların sütü sevmediğini söyler. Bunun sebebi olarak da süt içtiklerinde bazı bedensel rahatsızlıklar yaşamalarıdır. Ancak artık biliyoruz ki bu durumun sebebi sütün içinde bulunan laktozdur.

Bazı durumlarda sindirilemeyen laktozun sebep olduğu bu rahatsızlıklara veda etmek için laktozsuz sütü deneyebilirsiniz.

 

Laktozsuz sütün ne tür faydaları vardır?

Bağırsaklarda yeterli miktarda laktaz enzimi sentezlenemediği durumlarda, içilen sütte bulunan laktoz emilemez ve parçalanamaz. Kana geçecek kadar küçük parçalara bölünemeyen laktoz, bağırsağın içinde kalmaya devam ederek sıvı-mineral dengesini bozar. Bu sebeple de bağırsak genişler ve ishale sebep olur. Ayrıca serbest halde yıkılmadan kalın bağırsaklara ulaşan laktoz buradaki bakteriler tarafından mayalanma işlemine uğrar ve ortaya hidrojen gazı çıkar. Fazla miktardaki hidrojen hem ishali arttırır hem de gaz ve şişkinlik başta olmak üzere diğer sindirim sistemi şikayetlerine yol açar.

Laktozsuz süt, laktoz içermeyerek yukarıda sayılan olumsuzlukların önlenmesini sağlar.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alsancak ve Haspolat'ta gümrüksüz mal tasarrufu
Alsancak ve Haspolat'ta gümrüksüz mal tasarrufu
Lefkoşa'da bir binanın çatısında ceset bulundu
Lefkoşa'da bir binanın çatısında ceset bulundu