Siyasi partiler endişeli

Siyasi partiler endişeli

Fileleftheros, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de faaliyetlerini sürdürmesinin Rum siyasi partilerini endişelendirdiğine dikkat çekti

15 Mayıs 2019 - 13:30

Habere göre DİSİ, Basın Sözcüsü Dimitris Dimitriu aracılığıyla “parti puanları ile büyük milli meselelere katkı yapılmaz. Bir yandan AKEL Başkan Anastasiadis’i, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına bizim tavrımızın müsaade etmediğini  bunun da güya Türkiye’nin ülkemiz MEB’i içerisindeki faaliyetlerine katkı koyduğunu, merkez kanattaki siyasi partiler de Kıbrıs sorununda sürekli taviz vermesinin Türkiye’nin iştahını açtığını söyleyerek Başkan Anastasiadis’i suçluyor” dedi, Türk meydan okumalarına karşı birlik çağrısı yaptı.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Türkiye’nin “saldırganlığını ve tahrikkârlığını tırmandırdığını” öne sürerek bu nedenle şekillenen bu durumla nasıl başa çıkabilecekleri üzerinde kafa yormaları gerektiğini söyledi. Kiprianu “DİSİ AKEL’i karalamaya çalışıyor. AKEL, Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının çıkarlarını her şeyin üstünde tutan vatansever bir parti olduğunu pratikte gösterdi, DİSİ gibi lafla ve sloganla değil” dedi.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, Rum Yönetimi’ni “Türk  faaliyetlerini caydıracak” somut önlemler almaya çağırdı, Ekologlar ve Vatandaşlar İttifakı da yaptıkları ortak açıklamada AP seçimi öncesinde Rum hükümeti ve muhalefeti arasında Kıbrıs sorunundaki gerilimin hız kesmeden devam etmekte olduğuna dikkat çekti  ve “şu anda doğru diplomasiye ve eşgüdüme ihtiyaç var” uyarısında bulundu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazimağusa'da Alkollü şahıslar restoranda kavga çıkardı
Gazimağusa'da Alkollü şahıslar restoranda kavga...
"BM Barış Gücü'nün adada kalması zaruri"