"Tapu işlemleri için malın bulunduğu ilçeye gitme eziyetine...

"Tapu işlemleri için malın bulunduğu ilçeye gitme eziyetine son!"

İçişleri Bakanlığı, tapu işlemleriyle ilgili yeniliği sosyal medya hesabından duyurdu.

10 Ocak 2019 - 14:41

İçişleri Bakanlığı, artık tapu işlemleri için, işlem yapılacak malın bulunduğu ilçede işlem yapma zorunluluğunun ortadan kalktığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“İçişleri Bakanlığına bağlı Tapu Dairesinde vatandaşa büyük kolaylık.

Tapu işlemleri için malın bulunduğu ilçeye gitme eziyetine son!

İçişleri Bakanlığına bağlı Tapu Dairesinde, eskiden sadece malın bulunduğu ilçeden yapılabilen bir çok işlemin, tüm ilçelerden yapılması uygulaması hayata geçirildi.

Vatandaşa getirilen en büyük kolaylıklardan birisi, tapu devir işlemleri ile ilgili. Eskiden, belli bir ilçedeki taşınmaz malın devir işlemleri sadece o ilçedeki tapu dairesi şubesinden yapılabilmekteyken, artık tüm ilçelerden yapılabilmektedir. Yani, Mağusa’daki bir taşınmaz malın devir işlemleri, örneğin Güzelyurt şubesinden; benzer şekilde Girne’deki bir malın devri de örneğin Lefkoşa’dan yapılabilir hale gelmiştir. Herhangi bir ilçeden yapılabilen devir işlemleri; satış, bağış ve takas olmak üzere her türlü devirleri kapsamaktadır.

Tapu Dairesinin getirdiği bir başka kolaylık ise, özellikle bankaları ve kredi kullanan vatandaşları ilgilendiriyor. Kredi alınırken tapu kayıtları üzerinde tesis edilen ipotekler, bu gibi ipoteklerin yenilenmesi veya kaldırılması gibi işlemler de artık malın bulunduğu ilçeye gitmeden yapılabilmektedir.

Bir diğer kolaylık ise özellikle avukatlarla ilgili. Avukatların dava açarken sıklıkla ihtiyaç duydukları, keza bazı resmi başvurularda ve kredi başvurularında da vatandaşın ihtiyaç duyduğu taşınmaz mal araştırma belgesi (search belgesi) artık herhangi bir ilçeden temin edilebiliyor.

Emlak ve inşaat sektörüne getirilen önemli kolaylık ise, tapu haritalarının alınmasına ilişkin. Şimdiye kadar haritalar sadece Lefkoşa’da bulunan İçişleri Bakanlığından alınırken, artık tüm ilçelerdeki tapu dairesi şubelerinden alınabiliyor.

Taşınmaz malın bulunduğu ilçeye gitme zorunluluğunu ortadan kaldıran uygulamanın hayata geçmesi ile bu hizmetlerden yararlanan kişilerin yol masrafından ve en önemlisi de zamandan tasarruf etmesi sağlandı.

Sadece ara emri kaydı ve memorandum kaydı gibi yargı kararlarına ilişkin işlemlerde, malın bulunduğu ilçede işlem yapma uygulaması devam ederken, Tapu Dairesi’nin hizmet verdiği geriye kalan tüm işlemler için büyük kolaylık sağlanmış oldu.

Hayata geçirilen ve tüm ilçelerden yapılmaya başlanan işlemlerin tam listesi:

  1. Satış, bağış ve takas olmak üzere tüm tapu devir işlemleri.
  2. İpotek tesisi, ipotek yenileme ve ipotek kaldırma olmak üzere tüm ipotek işlemleri.
  3. Tapu haritalarının verilmesi işlemleri.
  4. Veraset yolu ile yapılacak tüm veraset intikal işlemleri.
  5. Taşınmaz Mal Araştırma Belgesi (Search Belgesi) verilmesi işlemleri.
  6. Zayi koçan başvurusu ve verilmesi işlemleri.
  7. Sınır tespiti, taksimat, bölme, parselasyon, site ve apartman kaydı gibi tüm kadastro işlemlerinin başvuruları.

Yeni ilçe olan ve Tapu Dairesi şubesi bulunmayan Lefke İlçesi için de Tapu Dairesi kurulması için çalışmalar son aşamaya geldi.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zaroğlu olayı büyüyor: 'Sahte beyan' iddialarına soruşturma
Zaroğlu olayı büyüyor: 'Sahte beyan' iddialarına soruşturma
Lefkoşa'da zincirleme kaza
Lefkoşa'da zincirleme kaza