Umutlar başka bahara kaldı

Umutlar başka bahara kaldı

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk Türkiye’yi bir AB üyesi ülkenin egemenlik haklarına saygı göstermeye çağırmakla ve Avrupa Konseyi’nin gelişmeleri yakından takip edeceğini söylemekle yetindi

11 Mayıs 2019 - 15:15

Anastasiadis’in, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’tan Türkiye’nin sondaja başlamasını engelleyecek bir baskı mesajı ve Türkiye’ye, AB’nin daha önce Rusya’ya uyguladığına benzer  yaptırımlar uygulamasını sağlamak ümidiyle katıldığı Gayrı Resmî Avrupa Konseyi’nde ortaklarından aldığı desteğin şifahi düzeyde kaldığı haber verildi.

Politis “Başkan ‘Çay ve Sempati’ Başardı…. 27 Lider Şifahi Destekle Yetindi… Tusk  Hiç Türkiye’ye Karşı Önlemden Söz Etmedi… Özlü Bir Şey İçin Ümitler 28 Mayıs’a Kaldı”  başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde hiçbir resmî ağızlardan, AB’nin Türkiye aleyhine önlem alması ifadesi çıkmadığına dikkat çekti.

Konsey Başkanı Donald Tusk’un Türkiye’yi bir AB üyesi ülkenin egemenlik haklarına saygı göstermeye çağırmakla ve Avrupa Konseyi’nin gelişmeleri yakından takip edeceğini söylemekle yetindiğine işaret eden gazete “kimse somut önlem açıklaması beklemiyordu ancak hükümetin söylemi, Tusk’tan güçlü bir siyasi açıklama elde edeceğimiz izlenimi yaratmıştı, ancak olmadı” ifadesini kullandı.

Gazete, iç sayfasında detaylandırdığı haberinde diplomatik kaynakların, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaja  başlamaya hazırlandığı “kritik bir dönemde” Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve  hükümetinin çok yüksek tuttuğu ancak boşa çıkan Türkiye’ye  karşı önlem kararı alınması beklentisinin, ya 28 Mayıs yahut 20 Haziran’daki Konsey toplantısında gerçekleşebileceğini söylediğini yazdı.

Habere göre Rum Yönetimi, “sonraki Konsey toplantısında eylemlerin gözden geçirilme ihtimalini açık bıraktığı” düşüncesiyle Tusk’un açıklamasından memnun görünüyor. Üye ülkelerin hep birlikte Türkiye’yi, Rum Yönetimi’nin “egemenlik haklarına saygı göstermeye” çağırmasını da olumlu buluyor.

Yunan diplomatik kaynakları, önlem alınması niyetinin Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Çipras tarafından Fransa, Almanya, İspanya ve Hollanda gibi ülkelere  aktarıldığını, alınan tepkilerin olumlu olduğunu söyledi.

Gazete Anastasiadis’in Romanya’da Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Giuzeppe Conte, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Portekiz Başbakanı Antonio Costa ile bir araya geldiğini, eylem ve söylem eşgüdümü sağlamak maksadıyla da Aleksis Çipras ile görüştüğünü yazdı.

Fileleftheros manşet haberini “Bize, Kendiliğinden Anlaşılır Olanı Verdiler… AB Kıbrıs’ı Destekliyor, İzleyeceği Türkiye’den Saygı İstiyor” başlığıyla aktardı.

Rum Yönetimi’nin, Türkiye’nin Fatih’i Doğu Akdeniz’e göndererek sondaja hazırlanmasını “ikinci istila” diye niteleyerek ortaklarından destek talep etmesine karşılık Tusk’un, AB’nin Güney Kıbrıs’ın yanında olduğu ve Türkiye’yi, egemenlik haklarına saygı göstermeye çağırdığı  mesajı verdiğine dikkat çekti.

Gazete Tusk’un söylediklerinin AB’nin kendiliğinden anlaşılır olan; başka ülkeler karşısında kendi üyesi ülkelerden yana olma tavrı  olduğuna dikkat çeken gazete, Anastasiadis’in Gayrı Resmî Konsey toplantısında ve önceki Avrupa Halk Partisi  liderler toplantısında ortaklarına, “verilmesi gereken mesaj, AB’nin başka ülkeler için geçmişte aldığı kararların muadili olmalıdır” mesajını da bu yüzden verdiğine işaret etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne hava saldırısı: 6 ölü
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne hava saldırısı: 6...
Trump'ı toplantıdan kaldırtan iddia! Çıldırdı...
Trump'ı toplantıdan kaldırtan iddia! Çıldırdı...