Ünlü arama motoru Google'dan Anneler Gününe özel doodle

Ünlü arama motoru Google'dan Anneler Gününe özel doodle

Dünyaca ünlü arama motoru , Anneler Gününe özel hazırladığı doodle ile sayfasını süsledi. Özel gün ve gecelerin yanı sıra önemli sanatçıları da unutmayan , dünya üzerinden birçok yerde kutlanan Anneler Gününü'de unutmadı. İşte Anneler Günü hakkında merak edilen bütün detaylar

12 Mayıs 2019 - 09:39

Anneler Günü dünya üzerinde birçok ülkede kutlanıyor. Mayısa ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü bugün ülkemizde de kutlanıyor. Hayatımızda çok özel bir yere sahip olan bizi dünyaya getiren hastalıkta sağlıkta her koşulda yanımızda olan annelerimizi bu özel günde mutlu etmek boynumuzun borcu. Önemli gün ve gecelerin yanı sıra tarihteki önemli olayları hazırladığı özel doodle'lar ile ana sayfasına taşıyan , Anneler Gününü unutmadı. İşte tarafından anneler gününe özel tasarlanan o doodleAnneler Günü ilk ne zaman kutlandı?

Her yıl Mayıs ayının ikinci pazarında kutlanan Anneler Günü'nün ilk olarak ne zaman kutlandığı konusunda çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Rivayetlerden biri bu günün kutlanmasının Yunan mitolojisiyle ilişkili olduğudur. Mitolojiye göre pek çok tanrının annesi olarak kabul edilen Rhea çeşitli kutlamalarla onurlandırılmaktadır. Bu kutlamalar genellikle ilkbahar mevsiminde gerçekleşmektektedir. Bu durumun bir benzeri de Antik Roma'da görülür. Antik Romalılar da bereket tanrıçası Kibele için çeşitli kutlamalar düzenlemişlerdir.Bu konuda en çok kabul edilen görüş ise ilk Anneler Günü’nün ilk olarak 1914 tarihinde kutlanmaya başlanmasıdır. Bu tarihinin ilk olmasında Ana Jarvis adındaki bir kadının annesine özlemin duygusunun etkisi büyüktür. Amerika Birleşik Devletleri'nin Virginia eyaletinde öğretmen olan Anna'nın annesi 1905 yılında vefat etmiştir. Annesine oldukça bağlı olan Anna, annesini anmak için her yıl etkinlikler düzenlemek istemiştir. İsteğinin karşılığında kendi okulunda 407 öğrenci ile beraber ilk etkinliğini gerçekleştirmeyi de başarmıştır. Fakat Anna'nın bu davranışı bazı temsilciler tarafından uygun görülmemiş ve anayasa ile bağdaştırılamamıştır. Temsilcilerin bu hareketine karşı Anna hukuk savaşı vermiş ve sonunda 1914 yılında Anneler Günü'nün ülke genelinde resmileşmesini sağlamıştır. Sonrasında dünya geneline yayılan bu akım, her yıl Mayıs ayının ikinci pazarı pek çok ülkede Anneler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne hava saldırısı: 6 ölü
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne hava saldırısı: 6...
Trump'ı toplantıdan kaldırtan iddia! Çıldırdı...
Trump'ı toplantıdan kaldırtan iddia! Çıldırdı...