Yasaklandı!

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, sarı yeleklilerin Cumartesi günü Paris'in Champs-Elysees Caddesi'nde yapmayı planladığı gösteriyi yasakladığını bildirdi.

28 Mart 2019 - 10:24

Castaner, Ulusal Meclis'te yaptığı açıklamada, sarı yeleklilerin  Cumartesi günü Champs-Elysees Caddesi'nde yapmayı planladığı eylemde yeni şiddet  olayları çıkarmayı hedeflediğini savunarak,  Paris Emniyet Müdürü Didier  Lallement'a bu gösteriyi yasaklama talimatı verdiğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 16 Mart'taki eylemde çıkan  olaylardan sonra güvenlik önlemlerinin artırılmasını istediğini kaydeden  Castaner, gösterilerde şiddet olaylarının tekrarlanmasını engellemeye  çalıştıklarını söyledi.

Hükümet, sarı yeleklilerin geçen hafta Champs-Elysees Caddesi'nde  gösteri düzenlemesini yasaklamıştı.

Sarı yelekliler, 16 Mart'ta Macron yönetiminin politikalarını protesto  etmek için ülke genelinde yeniden sokağa çıkmış, polis Paris'te göstericilere  biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etmişti.

Paris'in Champs-Elysees Caddesi'nde toplanan, polise taş ve şişe atan  göstericiler, birkaç barikatı ateşe vermiş, birçok mağaza ve restoranı  yağmalamıştı. Eylemciler, birkaç ünlü markanın mağaza ve restoranını da ateşe  vermişti.

Eylemde, Champs-Elysees Caddesi çevresinde bir binanın zemin katında  bulunan bankada yangın çıkmış, alevlerin üst katlara sıçradığı yangında ikisi  polis 11 kişi hafif yaralanmıştı. Gösteride 192 kişi gözaltına alınmış, 17'si  polis 42 kişi yaralanmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lefkoşa-Girne anayolunda büyük kaza! Biri ağır 4 yaralı var
Lefkoşa-Girne anayolunda büyük kaza! Biri ağır 4 yaralı var
Uyuşturucu tüccarı yakalandı
Uyuşturucu tüccarı yakalandı