2024 Turizm Strateji Çalıştayı ve beklentilerimiz
Doç. Dr. İsmet Esenyel

Doç. Dr. İsmet Esenyel

2024 Turizm Strateji Çalıştayı ve beklentilerimiz

10 Temmuz 2018 - 13:06

Dünya turizm sektörü baş döndürücü bir hızla büyürken hedefsiz bir destinasyon olmak bugünün turizm koşullarında sizleri hüsrana uğratır. Günübirlik yapılan, günü kurtarmaya yönelik olan tüm amaçsız uygulamaların sonu mutlaka hayal kırıklığı ile son bulur. Bu vesile ile; taraflı tarafız, herkesin son yıllarda ortaya koyduğumuz Kuzey Kıbrıs turizm ürün destinasyonu ile ilgili çaba ortadadır. Bunun sonucunda kaydedilen ilerleme, ve büyümeye karşı her kesimin olumlu bir tavır içerisinde olduğu da ortadadır. Kaydedilen turizm sektörümüzdeki ilerleme ve onun yarattığı çarpan etkisi (esnafa, kamuya, ve halka etkileri) günlük ekonomik çarklar içeriside de halkımız taarafından çok olumlu bir şekilde de gözlemlenmektedir. Hele ki adamızın beynelminel entegrasyonu anlamında dış dünyaya karşı hâlâ daha zafiyeti söz konusu ise turizm anlamında gelinen noktayı küçümsememek de gerekir.

Çok yakın coğrafyalarda yaşanan ekonomik savaşlar ve turizm sektörünün acımasız değişken günlük hamleleri; bizleri de en azından bu dönemde orta vadede gelişim planımızı hayata geçirmemiz için çaba göstermemizi mecbur kılıyor. Bu vesile Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak çok önemsedeiğimiz 2024 Turizm Strateji Çalıştayı çok önemli bir başlangıç noktası idi. Orta vadeli hedefler beş yıllık yapılır ancak sembolik olarak 50.yıl kutlamalarına istinaden konulan 2024 hedefi de doğru bir açılım olarak mutlaka kaydedilebilir. Kısa bir sürede turizm sektörünün ana damarlarını oluşturan tüm sektörel paydaşlara ve devlet erkanının en üst düzey yetkililerine çalıştayda aktif rol almak ve konuşma yapma üzere davetiyeler gönderildi ve Oskar Otel’deki toplantı salonu hatırı sayılır bir kalabalıkta güne hazırlandı. Kimler vardı, Cumhurbaşkanımız Sn Mustafa Akıncı, Başbakanımız Sn Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Baakanı Kudret Özersay, Turizm ve Çevre Bakanımız ve çalıştayın ev sahibi Sn Fikri Ataoğlu, İçişleri Bakanımız Sn Ayşegül Baybars, ilgili Bakanlıkların Müsteşarları, Türkiye Elçiliği Müsteşarı Belediye Başkanları, KITOB, KITSAB, RESTBİR, KITREB, Casinocular Birliği, Üniversite Fakülte Dekanları, DPÖ temsilcileri, Polis Muhaceret Müdürlüğü, TÇB dış turizm koordinatörleri, (Almanya İngiltere, İstanbul, Antalya, Mersin) Türkiye Ekonomik İşbirliği Ofisi, Parti Temsilcileri, Otel sahipleri, Otel Üst düzey yöneticileri, Tur operatörleri, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Çevre Dairesi temsilcileri, Çevre Platformu temsilcileri, gazete genel yayın yönetmenleri ve temsilcileri, Şehir Planlama Dairesi Müdürü, Sağlık Turizmi temsilcisi, THY müdürü ve tanıtma pazarlama müdürü, Atlas Jet müdürü, Ulaştırma Bakanlığı temsilcisi Ercan Havalimanı İşletmeleri müdürü, Akgünler Denizcilik, Acapulco Otel müdürümüz, Telekomünikasyon Dairesi temsilcisi, Denizcilik ve Limanlar Dairesi temsilcisi ve daha birçok Sivil toplum kuruluş temsilcileri. Turizm ekonomisini ilgilendiren tüm kesimlere ulaşılmaya çalışıldı anlayacağınız. Yapılan açılış konuşmaları ise tüm kesimlerin ortalama geceleme, konaklamalı turist sayıları, çevre, istihdam konuları, yerel tüketim, vs gibi konular güne damgasını vurdu. İki gün yapılan bu toplatların genel anlamda çok verimli geçtiğini de söyleyebilirim. Bu konuşulanların bir sonraki aşaması, belirlenencek olan stratejik hedeflere de aksiyon planları ile ulaşılması bundan sonraki aşamalar olarak karşımıza çıkacak.

Çalıştay yöntemi ve aksiyon planları.

Hepimizin belirlediği, turizm ve çevre bakanlığı olarak da daha önce 2018 yılı başında açıkladığımız 30 bin yatak, 2 milyon turist, 2 milyar dolar gelir hedefine ulaşmak için tüm sektörel paydaşlar ile çalıştayın yöntemi beş ana masa etrafında toplanarak tüm kesimlerin hedeflerini iki gün boyunca onar dakikalık beyan etmeleri ve bunların kayıt altına alınmaları şeklinde oldu. Herkese eşit söz hakkı verirken, oturumları yöneten moderatör eski Turizm Bakanlığı müsteşarları ve şimdiki biz bürokratlar herkese adil olmaya çalıştık. İki gün sonunda daha önce de belirttiğim gibi çok faydalı görüşmeler kayıt altına alındı. Kollektif bir hareket ile tüm kesimlerin fikirleri ile yoğrulacak olan ve herkesin kabul edeceği bir orta vadeli satretjik plan çalışmasına imza atılacak.

Beş ana masayı oluşturan konulara bir göz atacak olursak:

Masa: Durum analizi

Turizm istatistikleri,

Yasalar, Tüzükler, Emirnameler

Teşkilat yapısı

Turizm örgütü

Devlet ve turizm İlişkisi

Devlet politikası olarak turizm

Lokomotif sektör olarak turizm

 

Masa: Destinasyon SWOT analiz

Potansiyel

Fırsatlar

Tehditler,

Güçlü yönler

Zayıf yönler

 

3.Masa: Turizm hedefleri

a- Vizyon,

b- Misyon

c- Hedef turist sayısı

d- Hedef destinasyonlar

e-Teşviklendirme politikaları

Tanıtma ve Pazarlama politikaları

Bölgesel turizm

Güney Kıbrıs rekabeti

Hedef turist profili

Kuzey Kıbrıs markası

Sürdürülebilirlik

Çevre

 

4.Masa: Ürün konumlandırma

Nasıl bir turizm

Ne pazarlıyoruz

Turizm kimliğimiz

Turizm varlıkları

Kültürel miras

Eventler (festival, konser, etkinlik)

Kent mobilyası ve müzeler

 

5. Masa turizm ve ulaşım

a- Turizm bilinci

b- Eğitim

c- İç ulaşım

d-Dış ulaşım

e-Deniz yolu.

Ana başlıklar ve sonuçlar

Anlaşılacağı üzere; turizm sektörünü ilgilendiren hemen hemen tüm başlıklar ele alındı ve bu başlıkar ışığı altında son derece önemli görüşler ortaya atıldı. Bu görüşlerin hepsi de kelime kelime kayıt altına alındı ve çok yakın bir zamanda bu başlıklar altında ortaya konulan hedefler doğrultusunda stratejik hedefler de yazılmaya başlanacak. Öyle inanıyorum ki, en azından şahsımın moderatör olduğu beşinci masadaki gibi, diğer tüm masalarda da çok güzel argümanlar ortaya atılmış, ve bunların sonucunda da önemli stratejik hamleler belirlenecektir. Amaç çok yakın bir zamanda, yeni meclis döneminde en azından 2010 yılında yapılmış ve günümüz koşullarına ayak uydurmayan turizm gelişim planını da revize edecek konumda bir turizm destinasyon belgesini meclise sunmak ve sektörün tüm kesimlerinin gönül rahatlığı ile kabul ettiği bir açılımı Kuzey Kıbrıs turizm sektörümüze kazandırmaktır. Turizm ve Çevre Bakanlığımızda iki gün çalışan ve tüm emeğini ortaya koyan herkese çok teşekkür ederim.

Turizm dolu günler bizlerle olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar