Gillham Vineyard Hotel Kuzey Kıbrıs İmzası
Doç. Dr. İsmet Esenyel

Doç. Dr. İsmet Esenyel

Gillham Vineyard Hotel Kuzey Kıbrıs İmzası

31 Ekim 2018 - 07:18

2017 yılının Ağustos ayında ilk resmi şarapçılık ünitelerinin açılışı münasebeti ile İlgaz Köyü’nün eteklerinde buluşmuştuk.

Burası Etel Winery ve Turizm Konaklama merkezi idi. Akdeniz'in en güzel adalarının birisi Kıbrıs. Dünyada önemli bir yer tutuyor Agroturizm denilen alternatif turizm modeli.

Tarımsız bir turizm düşünülemeyeceğine göre, turizimsiz tarım da günümüz ekonomik koşullarında çok ayrı düşünülmemelidir.

İki sektörün de birbirleri ile olan doğrudan ilişkisi vardır. Örneğin insanların artık günlük yoğun şehir hayatından kaçtıkları, doğa ile iç içe oldukları zamanlara duyulan özlem çoğalmaktadır.

Gittikçe azalmakta olan doğal kaynakların korunarak kullanılması ve turizm faaliyetlerini ( konaklama, restoran, yeme içme, rekreasyon, dinlence ) bir arada sunulması sonucu ortaya çıkan bir turizm modelidir agro toprak tarım bilimi ( agriculture ) –tarım turizmi.

Biraz dünyada turizm akademisinde verilen örneklere bakacak olursak; “Willams ve ark. (2001: 2) ise agro-turizm doğal bir ortamda tarım faaliyetlerinin turizm deneyimi ile kombinasyonu olarak tanımlanmaktadır.

Hilchey (1993: 4), agro-turizm operatörler tarafından halkın eğlenmesi ve eğitimi için yürütülen ve çiftlik ürünlerini tanıtarak böylece çiftliklere ek gelir sağlama amacı taşıyan bir iş olarak ifade etmektedir.

Daha geniş bir tanıma göre, agro-turizmi, kırsal alanlardaki festival, müze gezme ve kültürel anlamda tüm turizm faaliyetlerini ifade etmek için kullanılmasına rağmen, daha çok doğrudan kırsal çevreyle, ürünle ve konaklamayla bağlantılı bir çiftlikte, kampta veya pansiyonda konaklama, eğitsel gezi, yeme-içme, rasyonel faaliyetler ve çiftlikte ürün ve el sanatlarının satılmasıyla ilişkili faaliyetler bütünü olarak tanımlamaktadır “ (Roberts & Hall 2003: 15)

Kırsal gelişim sonucunda o bölgenin halkını tarım sektöründen faydalanırken kırsal kalkınmanın bölge halkının refahını yükseltme amacı da ayrıca gütmektedir. Sosyal kültürel açıdan gelişim gösteren yerel halk da böylelikle turizm sektörüne adapte olur iken aslında yükselen kültürel faaliyetleri sonucunda da o bölgenin standartlarının hem maddi, hem de manevi açıdan da refahının üst noktaya gelmesine sebep oluyor.

Yapılan agro turizm faaliyetleri incelendiği zaman, ülkeyi yöneten kişilerin de ayrıca bu alternatif turizm modelini gerçek anlamda bir kırsal kalkınma aracı görerek o ülkenin de genel anlamda refahını yükseltmek için çok ciddi bir enstrüman olarak kullanıldığını da görmekteyiz.

Her Kıbrıslı Türkün evinde Şarapçılığı bilen mutlaka birkaç kişi vardır. Çok iyi hatırlıyorum, teyzem kendi imalatı olan gülsuyunu mutfağına kurduğu imbiklerle yaparken, rahmetli eniştem de kendi imbiklerinden geçirdiği üzüm sularından, kendi zivaniyasını üretiyordu. Bu zivaniyalar çok kaliteliydi. O kadar ustaydı ki eniştem, alkol derecesini bile ayarlayabiliyordu.

Şarapçılık, bu güzel ülkeye 5 bin yıl öncesinden miras kalırken, biz bu eşsiz mirasın yok olmasını sadece seyrediyoruz. Şu veya bu sebeple, biz aslında geçmişte dedelerimizin geçim kaynaklarından birisi olan üzüm üretimini ve şarapçılığı kendi kaderine bıraktık. Biz bu kadere bırakırken başka ülkelerin insanları bu güzel topraklarda yatırım yapıyor ve bizlere de sadece takdir etmek ve alkışlamak düşüyor.

Etel winery açılışından turizm fasilitelerinin açılışına

Geçen yıl İsrail`den gelen ve bizlere servis edilen Chardonnay ile Merlot arasındaki farklı iki üzümün damağımızda bıraktığı lezzeti konuşuyorken bu kez Ilgaz’da kendi üzüm bağlarımızdan elde edilen Suavignon Blanc ve Chenin Blanc arasındaki fark üzerine bu tesisi yapan kişiler ile konuştuk.

İnanılmaz güzellikteydi bu şaraplar ve hemen beyaz olanın da tadına bakalım dedik. Beyaz da en az kırmızılar kadar güzeldi.  Rivayete göre II. Selim (sarı), adayı daha fazla şaraplarının kalitesinden dolayı almamış mıydı?

5 bin yıl öncesine dayanan bu geleneği biz Osmanlı torunları olarak bu güzel adada 500 yıl sonra tekrardan hayata geçiriyorduk. Nerede? Alsancak ( Karavas ) bölgesinin dağ etekleri olan Ilgaz Köyü’nde. Kimler tarafından, Kıbrıs’ı önemseyip yatırım yapan yabancılar tarafından. Bu kişileri ne kadar tebrik etsek azdır. Çünkü büyük girişimcilik ruhuyla bu işe koyuldular. Geçmişte Mehmetçik Köyü’nde ufak ufak üretim olmuştu ama daha sonra kaderine terk edilmişti.

Geçen yıldan öğrendiğim kadarı ile Benzie Friedman ise dört yıl önce kaybettiği eşi Etel Friedman’ın rüyası idi burası. Bu yatırım ile rüya da gerçekleşmiş oldu.. Gillham Vineyard Boutique Hotel ve Gillham's Wine Culture Tourism Center'in de hayata geçmesiyle proje de tamamlanmış gibi gözüküyor.

Yaklaşık 31 Lüks suite bungalow ve 80 yataktan oluşan konaklama üniteleri, 40 dönüm üzüm bağı arazisi içerisine konumlandırılmış. Tepede olan bu ünitelerin Alsancak sahillerine vadiden denize bakışı mükemmel güzellikte. Suiteler beş ayrı kategoride, sınıf sınıf ve odaların lüks segmentine göre fiyatları da değişiyor.

Aileden olan Genel Müdürleri genç Maor Friedman bizlere heyecanla anlatarak tesisi karış karış dolaştırdı. Kendisinin ifade ettiklerine göre; Kuzey Kıbrıs’ın ilk Vinyard oteli burası. Suitler red, rose, beaujolais,white, ve sparkling presidential suite diye isimlendirilmiş. Şaraba hayat veren renkler de 25 metre kare ve 75 metre kare arasında değişen oda tiplerine yerleştirilmiş. Şarabın kalitesi gibi oda tiplerinin de kalite farkı bu şekilde belirlenmiş.

Akdeniz ve Dünya mutfaklarından örnekler sunulan Chef Restaurant ise zamanla Girne`ye damgasını vuracak gibi çünkü İsrail`de ilk sıralarda olan çok meşhur bir şef olan Eyal Lavy iş başına getirilmiş. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği servisleri var. Çok önemli kadroları da ekibin içerisine dahil etmişler.

Dünyada çok az örneği olan şarap SPA da Kıbrıs’ın bu eşsiz mekanına unutulmaz ve farklı deneyimler yaşamak isteyenler için dört terapi ve jakuzili odaları ile hayat vermeye hazır.

Turizm ve Çevre Bakanımız Sn. Fikri Ataoğlu ve ekibimiz ile gerçekleştirdiğimiz ziyaret gerçekten de turizm sektörüne dair yeni ufukların çizilmeye başladığı zamanların da ayrıca müjdecisi gibi idi. Yürüyerek bu mekanlardan tüm Karmi’den geçerek Girne’ye kadar olan yerleşim yerlerini de dağdan ziyaret edebiliyorsunuz.

Şarap üretimi ve üzüm rekoltesi artarak devam etmeli.

Makine, teçhizat, mefruşatla ilgili önüme gelen teşvik indirimiyle ilgili evrakları gözüm kapalı imzalamıştım. Ne kadar doğru bir işe imzamızı atmışız. Öğrendiğim kadarıyla yılda yaklaşık 100 bin şişe hem Kıbrıs Türk turizmine hem de yerli ve yabancı tüketimin beğenisine sunulacak.

Geçmişte yaptığım bir araştırmada güneyli komşularımızın şarap üretimi konusunda 40’ın üzerinde şarap fabrikası olduğunu öğrenmiştim. Bu vesileyle kendi bilgilerimi de yenilemek adına bu yazı için yaptığım araştırmada; Baf ve Limasol bölgesinde özellikle şarapçılık ve şarap kültürünü geliştirmek adına son yıllarda küçük köylere çok büyük önem verilmiş. Böylelikle her yıl yüzde 6’lık artış şarapçılıkta söz konusu. Agro turizm kapsamında bölgesel gelişmeyle birlikte, köylerdeki nüfusun şehirlere göç etmesine de engel oluyorlar. Fotoğrafı büyük çekmek lâzımdır. Bu sadece şarap üretimiyle alakalı değil. Gelen turistlere ve halka Kıbrıs şarap kültürünü anlatıyorlar ve gösteriyorlar.

Daha fazla Güney Kıbrıs’la ilgili istatistik verebilirdim ama onları yazmak yerine dünya ülkelerinden bahsedeyim. En büyük şarap üretimi yapılan en eşsiz yerler sıralamasında birinci sırada Bordeaux, ikinci sırada California, üçüncü sırada Fransa'da Burgonya, dördüncü sırada ise İtalya'nın Sicilya Adası var. Unutmadan! Avrupa'nın en fazla şarap üreten ülkesi ise İtalya’dır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar