İskele Arkeoloji Müzesi önemli bir adım
Doç. Dr. İsmet Esenyel

Doç. Dr. İsmet Esenyel

İskele Arkeoloji Müzesi önemli bir adım

07 Mayıs 2018 - 13:01

Sürekli gündem Kıbrıs Meselesine doğru kayınca bazı faaliyetlerde arada kayıp gidiyor. İster istemez eksen değiştiriyor, çünkü adanın yıllardır her ne olur ise olsun başrol oyuncusu “Kıbrıs Meselesi”. Aklımda Perez de Cuellar’dan (ben ilk onu hatırlıyorum) buyana rahat rahat en az on tane değişmiştir. Yine de konu olarak başrollerde kalmak önemli bir ayrıntı bence. Hele şimdi petrol ve gaz da bulundu, Kıbrıs yine coğrafi olarak (siyasi tabirle) Jeopolitik, Jeostratejik gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Ama aynı perdede yine aynı senaryo, başrol oyuncuları değişiyor sadece. Bu bakışla; Arkeoloji müzesi satır aralarında kalan bir adım, açılış olarak kalmamalıydı o yüzden bu açılışın öemini tesis etmek için tekrardan gündeme getirmeliydim.

Her bölgeye yepyeni bir müze anlayışında 27 yıldan sonra ilk müze

İskele bölgesi için atılan bu adım hiç de küçümsenecek bir seviyede değil, çünkü bölgenin insanı bu tür sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yaparken kendi içerisinde, sokaklarında, dükkanlarında, turistler ile de karşılaşacak doğal olarak. İskele meydanından müze yerine kadar olan mesafeyi yürürken, halkın yüzünde bu tebessümü ve mutluluğu görmek beni mutlu etti açıkçası.

Ülkemize de 27 yıl aradan sonra kazandırılan ilk müze olma özelliğini taşıyan İskele Neolitik Dönem’den Roma Dönemi’ne kadar olan 8 bin yıllık süreçteki 11 farklı dönemden eserlerin yer aldığı İskele Arkeoloji Müzesi’nin bulunduğu yer, İngiliz Sömürge döneminde inşa edilen ve bandabuliya olarak bilinen çarşı binası. Çok samimi ve güzel bir yer. Müzenin dekoratörlüğü ve eserlerin sergilenişi çok güzel düşünülmüş ancak biraz aceleye getirdiğimizi de itiraf etmek gerekli. Çünkü özellikle küçük heykelleri Cumhurbaşkanımız Sn Mustafa Akıncı’nın da belirttiği gibi gelecek kişilerin elle temasını önleyecek şekilde koruma altına almalıyız. Bunun için de tedbirlerimizi alıyoruz açıkçası. Çok güzel bir kent müzesi tarzında sekillendirilmiş. Her döneme ait eserler sergilenirken canandırmalar da yapılmış. Emeği geçen herkesi, başta Eski Eserler Dairesi Müdürümüz Sn Fuat Azimli ve ekibini bu meşakkatli süreçten başları dik olarak çıktıkları için tebrik ederim. Turizm ve Çevre Bakanlığımız ve yerel yönetimler işbirliği neticesinde yapılan bu güzel evlilik meyvesini verdi ve çok da güzel oldu. Bu meyvenin doğmasına finansal olarak katkı koyan TC Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisine de minnetarlığımı sunarım.

Turizm ve Çevre Bakanlığı ile İskele Belediyesi ortaklığında hayata geçirilen İskele Arkeoloji Müzesi’nin açılış törenine Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve bölge milletvekilleri, bürokratlar da bu güzel etkinliğe katılım gösterdi. Konuşmaların ortak noktası; müzenin bölgeye kazandırılmasıyla büyük bir eksikliğin giderildiği belirtilirken, kültürel mirasımızı korumamız gerekliği ve toplumların medeniyet seviyelerini gösteren müzelerin halkımız tarafından müzecilik anlayışı ve bilinçlerin artırılarak daha fazla ziyaret edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

“Müzeler toplumların medeniyet seviyesini gösterir”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, geçmişte farklı açılışlarda ve temel atma törenlerine katıldığını ancak 3 yıllık görev süresi içerisinde ilk kez bir müzenin açılışında bulunduğunu söyledi.Bu  açıklama gerçekten de çok farklı geldi bana. Hem sevindim, hem de gururlandım.

Akıncı, böylesi bir güzelliği İskele’ye kazandıran başta Turizm ve Çevre Bakanlığı olmak üzere, İskele Belediyesi, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ayrıca katkı koyanları canı gönülden kutladı. “Geçmişine sahip çıkmayan toplumlar, geleceklerini de sahiplenemezler” diyen Cumhurbaşkanı, Kıbrıs’ın 10 bin yıllık geçmişinin tüm insanlığa ait olduğunu belirtti ve kültürel varlıkların insanlığın ortak malı olduğunu dile getirdi.

Kültürel varlıkların korunması ve yaşatılmaları gerektiğinin altını çizen Mustafa Akıncı, bir toplumun medeniyet seviyesinin yerleşim yerlerindeki eğlence ve şans oyunları ile değil, müzeler, kütüphaneler ve tiyatro binaları ile ölçüldüğünü ifade etti. Hele böylesine her karesinden tarih fışkıran bir medeniyetin üzerinde yaşayan bizlerin bu konudan dolayı da çok şanslı olduğumuzu da ayrıca bilmemiz lazım. Bzı ülkeler böylesine bir kültürel ve tarihi zenginlilerden yoksunken, biz Kıbrıslı Türkler bu manada biraz daha fazla bilinçli olmalıyız.

Akıncı, yeni açılacak müzelerle ilgili çalışmaların devam etmesini mutlulukla karşıladığını aktardı. Karpaz Burnu’ndaki Neolitik Çağ’dan kalan ve dairesel konut mimarisinin ilk örneklerini oluşturan “Castro” diye bilinen kültürel mirasın 5-10 yıl kadar önce bilinçsizce yapılan işler nedeniyle tahrip olduğuna da değinen Cumhurbaşkanı, kültürel mirasımızı korumamız gerektiğini işaret etti.

“Daha fazla müze kazandırmak için çok yoğun bir süreçten geçiliyor”

Turizm ve Çevre Bakanımız Fikri Ataoğlu, bakanlık olarak tarihi mirasımızın korunması adına çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini ve modern müzecilik konusunda dünyayla eş seviyede müze çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Ataoğlu, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin bünyesinde 29 adet müzelerinin bulunduğunu, İskele Arkeoloji Müzesi’nin ise 27 yıl sonra ülkemize kazandırılan bir müze olduğunu kaydetti. 1979 yılından bu yana ülkemize İskele Arkeoloji Müzesi kapsamında müze açılmadığına değinen Ataoğlu, göreve geldikleri yaklaşık 2 yıllık süreç içerisinde ülkemize müze kazandırma adına sürekli projeler üretmekte ve bu projelere hayat vermekte olduklarını kaydetti.

Ülkenin farklı farklı ilçelerinde devam eden restorasyon ve müze çalışmaları hakkında detaylı bilgiler de veren Ataoğlu, 2016 yılında 800 bin olan müze ziyaretçisi sayısının, 2017 yılında 1 milyonu aştığını dile getirdi.

Ataoğlu, halkımızın müzelere olan ilgilerinin oldukça az olduğunu işaret etti ve özellikle de büyük müzelerde yerli ziyaretçi sayısının, yabancılardan daha az olduğuna vurgu yaptı.

Bakanlık olarak müzelerinin öncelikli hedef kitlesinin çocuklar, gençler ve öğretmenler olduğunu anlatan Ataoğlu, amaçlarının öğrencileri ve çocukları müzelerle düzenli olarak buluşturmak olduğunu açıkladı. Çok yakinen biliyorum ki bu bilinç ve farkındalığın artırılmasına yönelik olarak LAÜ ve Bakanlık arasında bir protokol hazırlıkları var. Bu protokol ile çocuklarımızın müzeleri gezerken daha etkin bir bakış açısı geliştirmeleri de sağlanmış olacak.

“İskele’nin en önemli eksikliği giderilirken yeni müzeler için çalışmalar devam ediyor”

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, coğrafi konumu ve doğal güzelliğiyle, yeşilin ve mavinin eşsiz buluşma noktası, dinlerin ve mezheplerin, gelenek ve göreneklerin harmanlandığı, tarihi zenginliklerini en bakir haliyle korumayı başaran, buram buram tarih kokan kent İskele’nin en önemli eksikliklerinden birini daha giderdiklerini söyledi.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli, Kıbrıs’ın 10 bin yıllık tarihi içerisinde birçok uygarlığın kültürel mirasının günümüze kadar geldiğini söyledi. Geçmişte teknik personelleri bulunmadığı için kazılardan elde ettikleri eserlerin işlenmeleri konusunda sıkıntılar yaşandığına değinen Azimli, kazılardan elde edilen eserlerin hiçbir işleme tabi tutulmadan sergilenmelerinin mümkün olmadığını belirtti.

Azimli, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun göreve gelir gelmez teknik personel sorununu çözdüğünü ve müzeler açılıp eski eserlerin sergilenebilmelerine olanak sağladığını dile getirdi. Belirtmeliyim ki ; kesin olan bir şey varsa o da doğru yolda olduğumuzdur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar