KKTC turizminde çalışma standartlarını uluslararası...
Doç. Dr. İsmet Esenyel

Doç. Dr. İsmet Esenyel

KKTC turizminde çalışma standartlarını uluslararası standartlara ulaştırmak

03 Ekim 2018 - 13:27

Geçtiğimiz günlerde gerçekten turizm sektörümüz adına kıymetli bir toplantıya katılmak adına Merit Lefkoşa’da yerimizi aldık.

Toplantı, Turizm ve Çevre Bakanlığı ile KOBİGEM tarafından yürütülen “KKTC Turizm Potansiyellerini Geliştirme ve Çalışma Standartlarını Uluslararası Standartlara Ulaştırma Projesi”nin tanıtımıydı.

Belirttiğim gibi Merit Lefkoşa Otel’de yer alan tanıtım etkinliğine, Başbakanımız Sn. Tufan Erhürman, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Zeki Çeler, Turizm Bakanlığı adına Müsteşar olarak şahsım ve projeyle ilgili kurum, kuruluş ve sektör temsilcileri katıldı. Böylesine önemli bir proje tanıtımının katılımcılar adına özellikle sektör tarafından daha fazla ilgi gösterilmesini beklerdim açıkçası.

Hükümet kanadını ilgilendiren taraflar Başbakanımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Turizm ve Çevre Bakanlığımız, Ekonomi Bakanlığımızın temsilcileri orada yerini alırken, etkinliğe sektörün en önemli bacağı olan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği üyelerinin katılım göstermemesi çok düşündürücü.

Buradan üç sonuç çıkarmak mümkün. Ya sektör kalifiye eleman bulamamaktan şikayetçi değil, bir şekilde çark dönüyor. İkincisi böylesine başlangıç sayılabilecek olaylara pek de inançları yok. Üçüncüsü ise, KITOB’un üyeleri, sektörleri adına düzenlenen bu adımlar karşısında KITOB’u ciddiye almıyor.

Unutulmaması gerekir ki, bu adımlar ne Turizm ve Çevre Bakanlığı’na, ne Çalışma Bakanlığı’na, ne Ekonomi Bakanlığı’na, ne de Sn. Başbakanımızın çıkarınadır. Burada yapılan tüm hareketler sektörü ciddiye alıp birşeylerin değişmesi gerektiğine inanan kişilerin attığı adımların son noktası olan turizm sektörü için olduğu bilincine varmaktan geçmektedir.

Özellikle turizm camiasının biraraya gelmesine aracı olacak olan 27 Eylül Dünya Turizm Günü bile es geçildi. Bu anlamda etkinliğe katılan herkesi kutlarım. Şimdi de sırasıyla yapılan konuşmalara bakalım.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Fethi Özboğaç, iletişim ve ulaşımdaki gelişmelerin turizme yaptığı olumlu etkiye dikkati çekti ve bir ülkenin turizm potansiyelinin dünyadaki saygınlığını o oranda artırdığını ifade etti.
Turizmin ülke kalkınmasında itici güç ve kültür aktarımını kolaylaştırıcı araç olduğunu dile getiren Özboğaç, turizmin ayrıca istihdam ve ekonomiye katkı sağlayan stratejik bir sektör olduğunu da belirtti.
Kredo Muhasebe ve Danışmanlık Hizmetleri Yöneticisi Evren Erk de, projenin 3. ayağında toplamda 345 kişiye 9 başlıkta eğitimler verileceğini belirterek, hibe programlarının 2011’den beri uygulanmakta olduğunu hatırlattı. Eğitim programlarının detaylarını da katılımcılarla paylaşan Erk, insana verilen eğitimin sadece ticari anlamda değil; aynı zamanda sektörün ve ülkenin ileriye gidişini de sağladığının altını çizdi.

Bu aşamada turizm ve otelcilik sektörümüzün en önemli açıkları olan hizmetliler sınıfının kat hizmetleri, yiyecek içecek servis, önbüro, bar eğitimleri, halkla ilişkiler gibi alanlarda eğitimlerin verilecek olması çok anlamlı.
KOBİGEM Koordinatörü Ebru Sertoğlu, ülke turizm sektörü genelinde KOBİGEM’den memnuniyetin anketlerde

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar