Samanbahçe'de doğan İskemleci
Doç. Dr. İsmet Esenyel

Doç. Dr. İsmet Esenyel

Samanbahçe'de doğan İskemleci

17 Ekim 2018 - 07:16

Çoğu zaman hayatın geçmişine doğru yola çıkarsınız çünkü gelecek aslında bilinmez ve biraz ürpertir insanı.

Ama geçmişin nostaljisi ağır basınca her zaman nedense güzel anıları oluşturan anlardan söz edilir.

Öyle bir ailenin reisiydi ki Mehmet Öke nam-ı değer, (Tabanca) mertlerin merdi, dürüstlerin en dürüstü, adamların en adamıydı.

Aileden gelen baba mesleği olan iskemleciliği kardeşleri ve annesi ile günümüze taşımış herkes ile dost olabilen çok önemli bir karakter idi Mehmet Tabanca.

Belki tabanca gibi adam olduğundan mıdır bilinmez ama öğrencileri arasında öncelikle dürüstlüğün, insanlığın simgesi idi Mehmet Tabanca.

İngilizce öğretmeniydi aslında. Bu yüce insan kanımca heybetli cüssesi ve sert bakışları ile kendisine önemli bir zırh geçiriyor, çoğu zaman o güzel yüreğin insanlar tarafından kırılacağını bildiğinden midir nedir herkes ile öyle haşır neşir olmazdı.

Diğer yandan da yüreğinin içine girdiyseniz eğer size canını verirdi. Kendisi esasen sol görüşlü bir siyasi duruş sergilerdi ama en büyük dostları da sağ görüşlü kişilerden de oluşmakta idi. İnsanı seviyordu, iyiliği, merhameti ve sevgi dolu yürekleri seviyordu.

Böylesine güzel bir yüreğin hanımefendi iyilik timsali eşi olan Neşe Hanım ve iki tane de hem kendileri güzel hem de yürekleri güzel iki kız çocukları ( Melahat ve Gülfer ) bizim dünyamıza hayat kattılar.

Tabanca Mehmet aramızdan bir 8 Ekim günü ayrılırken, ailesi Samanbahçe’de, kendi yerli dünyasında onun büyük hatırası adına güzel bir butik oteli Kıbrıs Türk Turizmi’nin hizmetine sundular.

İskemleci’nin mekanı adeta yıldızların en parlak yerinde çoktan yerini alan Mehmet Öke Beyefendi’ye selam gönderiyordu.

Samanbahçe’ye en son ne zaman uğradınız?

Her gün Lefkoşa’nın gerçekten de tam kalbinde yer alan bu cennet mahalle bizleri gerçek bir serüvene doğru yol almamıza sebebiyet veriyor.

Hani günlük şehrin rahmetli anneannemin tabiri ile “şeherin” karmaşasından uzak ama tam da merkezinde olan Samanbahçe sizleri nostaljinin doruğuna çıkarmaya hazırlanmış bekliyor. Tarif ederken eksik ve yanlış bir tarif yapmamak adına Samanbahçe için daha önceden yapılan bir açıklamayı size aktarıyorum.

“Halk tarafından “Saman Bahça” olarak bilinen ve Lefkoşa Mevlevi Tekkesi’nin batısında Şaban Paşa’ya ait vakıf arazisi üzerine tek tipte ve bitişik nizamda inşa edilen evlerden oluşan bir mahalledir. Dar gelirli ailelere kiralanmak üzere inşa edildiklerinden Kıbrıs’taki sosyal konutların ilk örneklerindendir. Mahallenin tamamı Avrupa Birliği’nden proje bazında sağlanan maddi katkılarla 2003-2004 yılları arasında bakım ve onarımdan geçirilmiştir.

1890 yılı itibariyle nakliyat zorluğu olduğundan, Lefkoşa surlar içindeki birçok yerde olduğu gibi, Şaban Paşa’ya ait olan bu alan da Lefkoşalıların sebze-meyve ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılayan bir bahçe olarak kullanılmaktaydı. Ancak 1905 yılında Evkaf ile Belediye arasında imzalanan bir sözleşmeyle “Büyükbaş Hayvan Pazarı” olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1915 yılına ait Lefkoşa şehriçi tapu haritasında, bu alanın tamamen boş olduğu ve “Büyükbaş Hayvan Pazarı” adıyla bilindiği kaydı bulunmaktadır.

   Ancak Lefkoşa nüfusunun zamanla artması sonucu buraya sosyal konutların yapılmasına karar verilmesi üzerine, Evkaf ile Belediye arasında imzalanan kira sözleşmesi 1917 yılında iptal edilmiştir. Musa İrfan Bey’in Evkaf murahassı olduğu döneme rastlayan 1918-1925 yılları arasında buraya ilk etapta 60 küçük ev yapılmıştır. 1949’da ve 1955 yılında konut eklenmesiyle bugünkü şeklini almıştır. Ölçüleri ve biçimleri aynı olan bu 85 m2’lik tek katlı mütevazı evlerin sofaya açılan iki odası ve küçük birer bahçeleri mevcuttur.

Konutların su ihtiyacını karşılamak için mahallenin merkezine, düzgün kesilmiş taşlar kullanılarak altıgen planlı, depolu ve kubbe örtülü bir meydan çeşmesi inşa edilmiştir.

Şimdilerde işlevini yitirmiş olan bu çeşme ilk yapıldığı sıralarda Girne Kapısı ile Sarayönü çeşmeleriyle bağlantılıydı. Çeşmenin kullanıldığı sıralarda mahalle kadınlarının yılda bir kez bu pencereden girerek hazneyi yıkayıp temizledikleri anlatılmaktadır.

UNDP’nin desteği ile Evkaf Dairesi tarafından yapılan yenileme çalışmaları 2003-2004 yıllarında tamamlanmıştır. Tarihi binaların onarımı, altyapı ve peyzaj düzenlemeleri açısından bu proje, NMP çerçevesindeki en önemli projelerden biridir. Bu projenin amaç kapsamında olan hedef kitle toplumun az gelirli kesimidir.”

İskemleci Samanbahçe’nin tam kalbinde

İskemleci, projesi Turizm ve Çevre Bakanlığımızca da onaylanıp aslına uygun bir şekilde KOBİGEM destekli butik bir mekana dönüştürüldü.

Harika bir kapalı barisserie alanı ve tam da Samanbahçe’nin kalbine doğru açılan kapılar eşliğinde adımlarınızı muhteşem bir bahçeye doğru açıyorsunuz. Kıbrıs yemeklerini yiyip içkinizi yudumlayabileceğiniz güzel dekore edilmiş bu güzel ortamdan dışarıya adım attığınız andan itibaren bir zaman tüneline doğru yola çıkıyorsunuz . Hani günümüzden geleceğe değil de geçmişe doğru adım atıyorsunuz.

Odalar genellikle hiçbir otelin envanterinde bulamayacağınız bir dekora sahip. Yataklar tam da Kıbrıs nostaljisi kokan, namsiyeli, ahşap yapının ağırlıkta olduğu bir şekilde misafirlerinin huzuruna sunulmuş. Girişteki tablolarda tüm aile büyüklerinin tabloları var. Merdiven yardımı ile çıktığınız üst katta odalar çok doğru bir şekilde konumlandırılmış.

Günümüz otelcilik kuralları çerçevesinde döşenen odalar çok ama çok güzel olmuş. Büyük bir değişim ve dönüşüm gösteren Lefkoşa sokaklarına butik otel tarzında çok farklı ve önemli bir yer kazandırılmış durumda. Özellikle Arabahmet ve Surlariçindeki birçok yerin böylesine önemli projelere imza atması en önemli dileğim.

Açılışını Lefkoşa Belediye Başkanı Sn Mehmet Harmancı tarafından yapılan “İskemleci” birçok dostların da katılımı ile kapılarını turizm sektörünün hizmetine sundu. Kıbrıs yemekleri gün boyu servis edilecek ve dünyanın her tarafından gelecek olan misafirlerine Lefkoşa’nın tarihi ve kültürel dokusunun tanınmasına vesile olacak.

Geceden ayrılıp Samanbahçe’den yol alırken gökteki yıldızında bize selam veriyordu Mehmet Öke.

Turizm dolu günler bizim olsun

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar