Turizm sektöründe teşhis çoktan konulmuş şimdi icraat zamanı
Doç. Dr. İsmet Esenyel

Doç. Dr. İsmet Esenyel

Turizm sektöründe teşhis çoktan konulmuş şimdi icraat zamanı

26 Eylül 2018 - 13:26 - Güncelleme: 03 Ekim 2018 - 13:29

Bazen geçmiş yazılarımı okurken içimi bir sevinç kaplıyor ancak şimdi icraat anlamında sorumluluk bizlerde olduğu için biraz da tedirgin olmuyor değilim. Şimdi o günlerdeki yazımıza bakalım.

“Yaşadığımız bu güzel topraklarda değişik yaş gruplarından turistleri görmek mutlu ediyor beni… Mutlu ederken de tabii ki de düşündürmüyor da değil. Ekonomik krizlerin, dönem dönem yaşanan kriminal olayların, belki de her gün gazete manşetlerini süsleyen kaza ve diğer moral bozucu olayların evimizin gündelik ve alışılagelen sıradan olaylar zinciri, ekim ayının güzel güneşinin, içimizi ısıtmaya engel olmadığı şüphe götürmez bir gerçeklik gibi parlıyor.

Turizm olgusu, gelen turistin kendini evindeymiş gibi hissetmesini sağlayacak bütün unsurların sağlanmasından geçer. Potansiyel turist, ülkenizde parlayan güneşten sonuna kadar faydalanmak ister.

Bütün Avrupa ve Balkanlarda kış mevsiminin kendisini çoktan hissettirdiği bu günlerde, inadına ışıl ışıl bir güneş…

Ama çevremiz, küçücük ülkemizin bulunduğu coğrafya, adeta bir yangın yeri. Daha önceki yazılarımda da değindiğim Arap baharı, yerini ciddi bir potansiyele çevirmiş durumda.

Savaşlardan bıkan, özgürlüklerin tadını çıkarmak isteyen Arap dünyası, ülkelerini demir bir yumrukla yöneten diktatörlerin sonunu büyük bir keyif ve mutluluktan sarhoş olmuş görüntülerle kutlarken, bizler, belki de destinasyon olarak Türkiye`den sonra en yakın turizm destinasyonu olan Müslüman bir ülke olarak bunu avantaja dönüştürecek hareket ve adımların içinde olmalıyız.

İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Katar, Azerbaycan’da turizm fuarları başlıyor. Şimdiden tur operatörleri ile temasların kurulmaya başlayacağı bu günlerde en stratejik, bütün tanıtma ve pazarlama faaliyetlerinin bütün unsurları ile birlikte hareket edilmesi gerek.

Turizm Bakanlığımız yeni destinasyonlara girmek için, ciddi adımları Avrupa`da atarken, kesinlikle Arap Pazarını da düşündüklerinden eminim.

Girne çevresi, yeni Girne Limanı, yat limanı ve çevresi, sahil şeridi projesi, Çamlıbel, Çatalköy Arıtma projeleri, OTEM yenilenmesi, akla gelen en azından benim bilgi dahilimde olan projelerin bazıları.

Girne Belediyesi ile ortak atılan adımlar da önemli. Bu projeler teker teker hayata geçerken, Ekim ayında gerçekleştirilen otel dolulukları da yüzümüzü güldüren diğer bir Turizm gerçekliği. Bu aşamada bu güneşin daha fazla içimizi ısıtması için, turizm sektöründen daha fazla kazanç elde edecek unsurları ve projeleri de hayata geçirmek için çok yoğun ve disipliner bir yapı içerisinde çalışmamız gerekmekte.

Bu çalışma esaslarını oluşturacak 10 yıllık stratejik turizm yapılanması sürecinde, kısa orta ve uzun vadede hayata geçirmemiz gereken en önemli turizm hareketlerini aşağıdaki gibi önem sırasına göre bu şekilde sıralamak mümkün, a- Turizm Master Planı b- Altyapı çalışmalarının hızla tamamlanması (Telekomünikasyon, Elektrik, Su, ) c- Resmi hava yolunun kurulması ve deniz işletmeciliğinin Turizm amaçlı yapılandırılması d- Alternatif turizm modellerinin, coğrafi ve bölgesel özelliklerimize göre yeniden yapılandırılması e- Yeni Liman ve marinaların hızla bitirilip turizm sektöründe kazandırılması f- Turizm Eğitiminin, bütün toplum fertlerinin bilinci ile ara eleman ve üniversite düzeyinde çağdaş kriterlerin ve uygulamaların yakalanması için derhal hayata geçirilmesi…

Gelecek hafta itibarı ile stratejik turizm planlamamızın baş unsuru olan yukarıdaki adımları teker teker ele alacağız.” Başlamak bitirmenin yarısıdır felsefesi ile yukarıda yazdıklarımızı gerçekleştirmek için çok önemli adımların atıldığını tüm halkımız görecek ve hissedecek turizm anlamında…

Yeter ki Türkiye’miz ile çoktan yazılmış bu reçeteleri hayata geçirmek için siyasi ve ekonomik anlamda her zaman olduğundan daha fazlası ile birlikte hareket edelim ve bu ülkenin refahı için bizler bıkmadan, usanmadan çalışmaktan yılmayalım.

Turizm dolu günler bizimle olsun

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar