Yedidalga Uyuşturucu ile mücadele yüzme yarışı
Doç. Dr. İsmet Esenyel

Doç. Dr. İsmet Esenyel

Yedidalga Uyuşturucu ile mücadele yüzme yarışı

12 Aralık 2018 - 12:53

Çok çok uzun bir hafta geride kaldı. Ne yazacağımı kestiremeden, kafamı odaklanmakta oldukça zorlandığım bir süreç yaşadım. Yaşanan acıların etkisinde dünyevi çoğu şey hafif kalıyordu. Ancak hayat devam ediyordu.

O kadar çok zorlukla, hüzünle doğal afetlerle dolu bir haftanın son gününde yolum Yedidalga'ya düştü.

Gerçekten sellerin, yıkılan umurların, matemli ailelerin görüntüleri ile sarsıldığımız Kuzey Kıbrıs’ımızın matem haftası oluyordu.

Devletimiz yalnız değil, tüm çağdaş ve ekonomik olarak birinci ligde olan başta Amerika bile bu doğal afetler karşısında aciz kalabiliyordu.

Hâlâ daha 45 gün geçmiş olmasına rağmen California’daki yangın tamamı ile kontrol altına alınamadı. Yüzlerce yaşam son buldu milyarlarca dolar zarar var. Binlerce insan göç etmiş durumda.

Bu satırları yazdığım Aspava iskelesinde ise, yazı kıskandıracak güzellikte günlük güneşlik bir pazar yaşanıyordu.

Turizm ve Çevre Başkanlığı, Başbakanlık, Su Sporları Federasyonu öncülüğünde önemli bir heyecana start vermek için oradaydık. Bu görevler kutsal bir açılım gibi görülmeli. Attığınız turizme dair her tohum, bir gün yeşerip tüm ülkeyi saracak ve ada bir turizm adasına dönüşecek.

Bölge turizm cenneti

Yaklaşık yirmi beş yıl önce eğitimimi tamamlayıp adanın turizmi ile ilgili akademi ve turizm sektöründe ilerlemeye başladığım zamanlarda Güzelyurt Lefke bölgesinin turizm potansiyelini anlatmaya çalıştığım günlerde bölgecilik yapmak ile çağdışı düşünceler ile karşı karşıya kalmıştım.

Bölgemizin alternatif turizm modellerine ne kadar müsait olduğunu bir kez daha yerinde tespit etmenin mutluluğu vardı bende.

Başta ekoagro, rüzgâr sörfü, kampçılık,  karavancılık, yürüyüş ve Vuni Soli gibi önemli antik merkezlerin yaşam bulduğu yerlerdi buralar.

Turizm ve Çevre Bakanlığı, KKTC Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu, Su Sporları Federasyonu, Spor Dairesi Müdürlüğü, Lefke Belediyesi, LAU, Kıbrıs Türk Kızılayı katkıları ile düzenlenen çok önemli bir yüzme yarışı vardı.

Ankara Üniversitesi S.K, Aspava S.K, Avrupa Yüzme ihtisas, Galatasaray, Hacettepe Üni. S.K., YDÜ, Üsküdar Su Sporları , İBB, İstanbul Yüzme İhtisas, gibi 35 kulübün 127 yüzücü ile temsil edildiği büyük bir heyecan vardı.

18-65 yaş arasında katilim vardı. Elde ettiğim bilgilere göre 5 ayrı kategoride düzenlenmişti yarış. Çoğu yüzücüler ise sağlığı için yüzüyordu. Konuştuğum bazı yüzücüler kalp, astım, şeker, tansiyon gibi hastalıklar ile   mücadele ediyordu.

Yüzme sporuna başladıklarından sonra ise bu hastalıklarının geriye gittiğini ifade ettiler.

Amaç derece yapmak değil sıhhat için diyorlardı açıkçası. Türkiye'den gelen çoğu yüzücüler bölgenin küçük otellerinde kalmış, kimisi kültür turlarına katılmış, çoğu da araç kiralayarak diğer turistik şehitlerimizi gezmeye çıkmış.

Caner Aspava uzun yıllar önce Avustralya'dan göç etmiş ve bölgenin potansiyelini çok yıllar öncesinden keşfetmiş bir kişi. Açtığı restoran ve uzun yıllar yüzme sporuna verdiği aşk ile Kıbrıs Türkü’nün sevdalısı olmuş bir kişi.

Bölge bu etkinlikleri çoğaltmalı ve buna tüm devlet olarak hazırlıklı olmalıyız açıkçası.

Parkur Aspava’dan CMC iskelesi olarak bir buçuk km alan gidiş geliş olarak belirlenmiş. Çok büyük bir coşku ile herkes sevgi saygı çerçevesinde kucaklaşıyordu herkes.

Kış turizminin gelişimine de büyük katkıları olan bu tür etkinliklerin artarak çoğalması mutlaka bölge halkının turizm bilincinin ve yaşam boyu sporun gelişimine de önemli açılımlar getirecektir.

Yüreği sevgi dolu bu insanları yürekten tebrik ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar