ABD'ye güven olmaz
Mehmet Salkım

Mehmet Salkım

ABD'ye güven olmaz

25 Ocak 2019 - 15:17

ABD Başkanı Trump'ın Suriye'den çekiliyoruz açıklamasının üzerinden bir aydan fazla bir süre geçti. Fakat halen bir ABD Askerlerinde bir kıpırdama dahi yok. Bu ABD'nin tamamen oyalama taktiğidir. Bir önceki köşe yazımda da Trump'ın yan çizdiğini ve amacının Suriye'den çekilmek olmadığını, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yapılacak olası operesyonunu ertelemek olduğunu ifade etmeye çalışmıştım. Bugün görüyoruzki ABD'nin Suriye'den çekilme gibi bir gayreti yok. "Trump yan çizdi."

Madem ABD, Türkiye'yi oyalıyor ve oyalama gayreti içerisinde o zaman bizim üstümüze düşen bu gayretlerini boşa çıkarmaktır. Milli güvenliğimizi tehtid eden yapıyı ortadan kaldırmak için daha fazla vakit harcamamız gerekir. Daha fazla vakit harcamamız halinde daha ağır bedeller ödeyebiliriz.

ABD'nin her açıklaması birbiriyle çelişkili olduğu herkesçe bilinmektedir. Önce Kürt kardeşlerimizle PKK-PYD'yi aynı kefeye koyup teröristler üzerinden Türkiye'yi tehdit edip, ardından otuz km derinliğinde güvenli bölge oluşturma teklifinde bulunmuştur. İki açıklamada çelişkiler söz konusu olsada, oynanan oyunun göstergesi niteliğindedir. Önce Türkiye'nin Kürtleri katledeceğini bu yüzden operasyon istemediklerini açıklaması yapan ABD, şimdi neden güvenli bölge istiyor? Kimleri korumaya çalışıyor? Geçelim...

Sınır güvenliği konusunda geç kalınmıştır. Eğer Suriye'deki iç savaşın başladığı zamanlarda sınır güvenliği sağlanabilseydi Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı riskler daha az olurdu. Nitekim, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla bu güvenli bölgeler sağlanmış olması bile, Türkiye'nin eli güçlenmiş hatta dengeleri değiştirmiştir.  

Eğer güvenli bölge teklifi ABD'den geliyorsa durup düşünmek, iyice irdelemek, şüpheci yaklaşmak gerekmektedir.
Güvenli bölge denilmesinde ki kast edilen nedir? Güvenli bölgede terör örgütleri bulunacak mıdır? Terör örgütleri bulunmayacaksa ABD neden PYD'ye halen kalkan olmaktan vazgeçmiyor? Bizim hükümetimizede şunu sormak isterim; Kontrol Türkiye'nin elinde mi olacak?

Güvenli bölgede şartları bizim belirlememiz gerekir, kontrolü bizim sağlamamız gerekir. Sınırlarını bizim çizmemiz gerekir. Çünkü bu mesele bizi tehdit etmektedir. Dört parçalı kürdistanın Suriye ayağı bizim en uzun sınırlarımızda hayal ediliyor. Ne ABD'nin söylediği, ne de Rusya'nın istekleri dinlenmeli. Bu mesele bizim 'milli güvenlik' sorunumuzdur. Irak'ın kuzeyinde kurulan özerk bölgenin aynısı Suriye'de kurulmasına izin verilmemelidir. Yeni bir Barzani'nin inşası kurulmadan çökertilmelidir. Türkiye tavrını bu muhtemel gelişmeler ışığında belirlemeli ve gereğini yapması gerekmektedir. Aksi taktirde bedeli çok ağır olacak bir bölüşüm ve paylaşım süreci önümüzdedir.

ABD'ye güven olmaz. ABD ile güvenli bölge hiç olmaz.

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Hakkı Kara
  2 ay önce
  Toplumun düşüncesini gayet iyi aktarmışsınız. Milletten taraf olduğunuz gayet net. Tebrikler.
 • Fevzi dol
  2 ay önce
  Eline sağlık
 • Hayrettin emre açıkgöz
  2 ay önce
  Güzel tespit, başalarının devamını diliyorum
 • Yusuf BULUT
  2 ay önce
  Tebrikler çok doğru tespit
 • Yusuf Bulut
  2 ay önce
  Sonuna kadar haklısın kardeşim
 • Yusuf Bulut
  2 ay önce
  Sonuna kadar haklısın kardeşim
 • alim mehmetoglu
  2 ay önce
  türkiye’nin suriye politikası doğru analiz edilmemiş, abd halen çekilmiyorsa bu türkiye’nin doğrudan rızası olmadığı içindir
 • Taha Can GÜRLEK
  2 ay önce
  Alim bey, haksız eleştiri gizli hayranlık oluyordu galiba. Sizin fikirlerinizi de okumak isteriz...

Son Yazılar