Fazla üniversite mi-Başarı mı?
Mehmet Salkım

Mehmet Salkım

Fazla üniversite mi-Başarı mı?

16 Aralık 2018 - 16:36

Her ülkenin yüksek eğitim sistemi, diğer ülkelere göre farklılık gösterir. Genellikle devlet eliyle açılan okullar değil de asıl başarılı okullar vakıf üniversiteleridir. Bunlardan en meşhurları, Oxford, Massachusetts Teknolojileri Enstitüsü, Stanford ve Harvard’dır.

Yukarıda belirttiğim okullar dünyanın en iyi üniversiteleri listesinin ilk onu içirişinde yer alan okullar. Bu listeye Türkiye Hacettepe Üniversitesi 525. Sıradan girebildi. İlk 1000 üniversitenin sıralandığı listede 13 Türk üniversitesi yer alıyor.

Harvard Üniversitesinden örneklerle devam edelim. Kütüphanesinde en son rakamlara göre 13 milyondan kitap var. Bu rakam bizim Milli Kütüphane’de ki kitap sayısından fazla. Üniversiteler açısından da durum çok farklı değil.      

Okulun öğrenci sayısı 20-22 bin arasında ve bunların çoğunluğu Yüksek Lisans ve doktora öğrencileri.

Okul, vakıf üniversitesidir. Haliyle harcamalarını bağışlar ile karşılıyor. Harvard’ın yıllık bütçesi 37 milyar dolar. Büyük aileler ve şirketler yatırımlarını bu üniversiteye yapmaktadır.

Kütüphanesinde 13 milyon kitabı olan, 37 milyar dolarlık bütçeye sahip bir okulun mezunları kimler diye soruyor insan. İster istemez.  Eski ABD Başkanı Barack Obama, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, ünlü yazar Bill Gates ve ülkemizden bir isim; Ali Koç..

Dönelim yurdumuza, en fazla bütçe 246 milyon dolar ile İstanbul Üniversitesinin. Kütüphanesinde ki kitap sayısı 350 bin civarında. İstanbul Üniversitesinin öğrenci sayısı, 107 bindir. Diğer tarafta 20 bin civarında öğrenciden bahsediyorduk..

Türkiye’nin ihtiyacı olan, her şehre üniversite kurup, az bütçe ile akademik olarak başarısız üniversiteler inşa etmek değildir. Türkiye’nin ihtiyacı üniversitelerin eğitim kalitesinin artması ve kütüphanelerin zenginleştirilmesidir. Ekonomik kaygılarla kurulmuş üniversitelerin hali ortadadır. Aralarında iyi işlere imza atacak üniversiteler olduğuna inansam da tüm üniversiteler içerisinde devede kulak kalır.

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Ersun
  4 ay önce
  Bilimsel yeterliliği olmayan üniversite sayısı arttıkça maalesef akademik eğitim merdivan altı standartlara kadar düşüyor. Haklı bir tespit...
 • Hilmi
  4 ay önce
  ALLAH KALEM KUVVETİNİ ARTTIRSIN MEHMET KARDEŞİM ÇOK GÜZEL İSABETLERDE BULUNUYORSUN OKUYUP FAYDALANIYORUM KENDİ ADIMA DEVAMINI DİLİYORUM
 • Saadet
  4 ay önce
  Tabiki başarı bu ülkede üniversite açıldığı sürece mezunlarınmız aç açtık kalacaktır bu ülkede binlerce ziraat mühendislerimiz bostayken bizim çocuklarımız italya ya tarım kursu görmeye gidecekler buna ne demeli cnm
 • Emine
  4 ay önce
  Guzel bir noktaya vurgu yapmissin tebrik ederim
 • Faruk Turan
  4 ay önce
  Maşalah kardeşim tebrikler
 • Adnan
  4 ay önce
  Seni tebrik ediyorum dogruları yazmışsın
 • pinar
  4 ay önce
  Kutluyorum seni çok başarılı ☺

Son Yazılar