Sarı Yelekliler ve Fransız İhtilali
Mehmet Salkım

Mehmet Salkım

Sarı Yelekliler ve Fransız İhtilali

21 Aralık 2018 - 17:01

Fransa denildiği zaman ilk akla gelen genellikle 1789 Fransız İhtilali’dir. Çünkü bu ihtilal önce Fransa’yı daha sonra tüm Dünyayı etkilemiştir.

            Fransız İhtilali’nin nedenleri; 18. Yüzyılda soyluların ve rahiplerin geniş imtiyazlara sahip olması ve ülke halkının toplumsal hiçbir hakka sahip olmaması toplumu isyan noktasına getirmişti. Tabi Fransa’nın katıldığı savaşlarda ülke ekonomisinin bozulması sonucu halkın geçim sıkıntısı giderek artmıştı.

            Sonuçta isyan eden halkın istediği olmuş yıkılmaz sanılan mutlak krallık yıkılmış ve egemenliğin halka ait olduğu kabul edilmiştir.

 

            Peki bu sarı yelekliler kim? Fransız İhtilaliyle ne gibi benzerlikleri var? Neden sarı yelek?

            Öncelikle sarı yelek, Türkiye’de uygulanmayan ancak, Avrupa’da her araçta bulunması gereken bir materyal. Gece arabanız arıza verirse, otobanda durmak zorunda kalırsanız o yeleği giyip araç dışına çıkarsanız sizi görünür kılıyor ve karşıdan gelen araçlara uyarı niteliği taşıyor.

            Ocak ayından itibaren Fransa’da yapılacak olan akar yakıt zamları Fransa’yı ikiye böldü. Huzurun ve aşkın başkenti olduğunu bildiğimiz Paris 17 Kasından itibaren savaş alanına döndü.

            Sarı yelekliler, tek bir politik gruba sıkıştırmak mümkün değildir. İçlerinde aşırı sağcı, aşırı solcu, sosyal demokrat ve birçok ideolojiden insan var. Hepsini bir araya getiren şey Fransız devrimde olduğu gibi, yöneticilerin halkı görmezden gelmesi. Tabi tüm olayların sonunda sarı yeleklilerin istediği kısmen oldu. Vergiler altı ay ertelendi.

           

            Son olarak, Fransa’nın tarihi isyanlarla ve sistem değişiklikleriyle doludur. Şu an günümüzde beşinci cumhuriyet dönemini yaşamaktadır. Tüm bu sistem değişiklikleri bir isyan sonucunda meydana gelmiş ve halkın her zaman istediği olmuştur. Fransız İhtilalinde olduğu gibi son olayların kısmen kazananı halk oldu. İki olay arasında 229 yıl geçse bile olayların nedenleri hemen hemen aynı. Akılımıza hemen şu klişe söz geliyor, tarih tekerrür etti. Hayır. Hatalar tekerrür etti.

YORUMLAR

  • 3 Yorum

Son Yazılar