Siyaset Nedir Nasıl Olmalıdır?
Mehmet Salkım

Mehmet Salkım

Siyaset Nedir Nasıl Olmalıdır?

18 Şubat 2019 - 12:06 - Güncelleme: 20 Şubat 2019 - 22:17

Siyaset, halk arasında genellikle “yalan”dan ibaret olduğu söylenir. Kimisine göre de sadece siyasi partilerin birbirlerine hakaretlerinden başka bir şey değilmişçesine siyaseti “kavga” olarak adlandırır. Bu çerçeveden bakıldığında siyaset teriminin birden fazla anlamı bulunması “çok tartışmalı” bir kavram olarak değerlendirilir.

Oysaki siyaset, en geniş anlamıyla insanların refahı ve güvenliği için gerekli kurallar yapmak, korumak ve değiştirmektir.

Siyasetin amacı birilerini sevindirmek ve birilerini yükseltmek değildir. Siyasetin asıl amacı, bir ülkedeki insanların yaşam kalitesini arttırmak veya yaşam kalitesini iyileştirmek yönündeki çalışmaların önündeki engelleri araştırıp, çözüme kavuşturulmasıdır.

Her şeyden önce siyasetin bir hedefi olmalıdır. Hedefi olmayan siyaset yalandan beslenir. Siyaset anlayışı içinde bulunulan durumu daha iyiye taşımak olmalıdır.

Siyaset milli olmalı ve milli çıkarlara hizmet etmelidir. Bu bağlamda; milletin kendisine yararlı olacak siyaset esastır. Her şeyden önce “ben” diyenlerin şahsi hesaplarına göre değil, milli menfaatlere uygun hesaplar yapılmalıdır. Her zaman ilk öncelik milletin refahını önemseyen ve bekasını ön planda tutacak siyaset elzemdir.

Her şeyde olduğu gibi elbette siyasetinde ahlakı olmalıdır. Maalesef dünyada, dün de bugün de ahlakın en az göründüğü alanların başında siyaset geliyor. Ahlak ve siyaset arasında sıkı bir ilişki vardır. Ondandır  ki Aristoteles ve Farabi gibi filozoflar ahlakı siyaset biliminin içinde ele almışlardır.

Farabi, “ahlak, insanın hem bildiğini hem de yapabilme gücü elde ettiği pratik veya siyasi felsefenin alt dalıdır” sözüyle ahlak ve siyasetin etle tırnak gibi ayrılmaz olduğunu belirtmiştir.

Toplum içinde ve halinde yaşayan insanlar, birbirlerine karşı sorumlu ve de siyaset, bireylere ve topluma karşı sorumlu ise, o takdirde bir siyaset ahlâkının, bir devlet ahlakının olmaması düşünülemez.

 

 

 

 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Mehmet
  1 ay önce
  Hey dostum siyaset ve ahlak yanyana gelemeyecek iki kelimedir. 13 yıllık siyasi hayatımda öğrendiğim en önemli olgu budur.
 • Ali Özkan
  1 ay önce
  “Her şeyde olduğu gibi elbette siyasetinde ahlakı olmalıdır. Maalesef dünyada, dün de bugün de ahlakın en az göründüğü alanların başında siyaset geliyor.” Demiş zaten.
 • Asaf Karabahtlı
  1 ay önce
  Maalesef artık siyaset halkın refahı ve güvenliğinden çok bir parti, zümre veya ideolojinin refah ve belası için kullanılır oldu. Siyaset de siyasiler de o kadar masum değil

Son Yazılar