Toplumca hangi kitapları okuyoruz?
Mehmet Salkım

Mehmet Salkım

Toplumca hangi kitapları okuyoruz?

12 Aralık 2018 - 12:49

Alman yazar Wolfgang Van Goethe “Okumayı öğrenmek sanatların en gücüdür, hayatımın seksen yılını bu işe verdim, yine de kendimden memnun olduğumu söyleyemem.” demiştir. Haklıdır. Büyük insanların ortak özelliklerinden biri de çok okumasıdır. Bizdeki gibi ezbere dayalı olan, birey yetiştirme derdi olmayan eğitim sisteminde geriye kişinin kendini yetiştirmesi için okuduğu kalıyor.

Peki toplum olarak biz ne durumdayız?

2018 yılının en çok satılan kitaplar, her şeyi göstermemekle birlikte önemli fikirler verecektir.

2018 Yılında, Türkiye’de bir çok mağazası bulunan D&R en çok satan kitaplar listesini şöyle sıralamış:

Mustafa Kemal, Son, Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Olağanüstü Bir Gece, Üç Kız Kardeş, Hayvan Çiftliği, Kanadı Kırık Melek'in Kanadına Takılanlar, Sineklerin Tanrısı, Sızı.

2018’de Idefix’in verilerine göre en çok satan 5 kitap şu şekilde:

Mustafa Kemal, Son, Fahrenheit 451, Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu, 21.Yüzyıl için 21 Ders, Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens. 

Bu siteye göre aşk romanlarından çok bilim-kurgu kitapları, sorgulama yeteneğinin gelişeceği kitaplar ilk beşin arasına girebilmiş. Sevindirici. Fakat ilk 100'e bakacak olursak durum hiç de iç açıcı değil. İlk beş bardağın sadece dolu tarafı.

NTV'nin haberinde, 2018’de çok satan kitaplarda ilk 5'te olan kitaplar da şöyle:

Bir At Bara Girmiş, Mahcubiyet ve Haysiyet, Bildiğimiz Dünyanın Sonu, Sürüklenme, Âşıklar Delidir ya da Yazı Tura.

Aralarında en azından  'Bildiğimiz Dünyanın Sonu' adlı eser azıcıkta olsa okuyucuyu sistemi sorgulatıyor. Kitabın ana konusu dünyada özgür kalmanın münkün olup olmadığını  sorgulamaktır.

Daha yerinde yorumlar yapabilmek, toplumu daha iyi analiz edebilmek için bu kitapların hepsini okumuş olmak isterdim. Ne yazık ki tahammül edemiyorum.  Kitapların ne anlattığına bakmak için ayrılan vakit bile çok sabır istiyor.

Listede adı geçen kitapların hepsi kötü veya yararsız değil. Ancak İçinde en fazla entrika bulunan dizinin daha çok tutması gibi aşk sömürüsü üzerine yazılmış kitaplar fazlasıyla tutmuş.

 

UNESCO verilerine göre Türkiye, kitap okuma oranında dünyada 86'ncı sırada, yoksul Afrika ülkeleriyle aynı kategoride. TÜİK’e göre ise Türkiye'de kitap, ihtiyaç listesinin 235'inci sırasında yer alıyor. Dünyada kitap için kişi başına harcanan para ortalama 1,3 dolarken, Türkiye’de çeyrek dolar.

Geçtiğimiz yıl  TÜİK verilerine göre, gününün 6 saatini televizyon izlemeye, 3 saatini internete ayıran kardeşlerimiz, ortalama, günün 1 dakikasını kitap okumaya ayırıyor. Ayrılan vaktinde hangi kitaplara gittiği ortada. Türk Tarihi ile ilgili sadece bir kitap çok okunanlara girebilmiş Yılmaz Özdil'in yazdığı Mustafa Kemal kitabı.

Türkiye’de okunan kitapların %65’ini aşk oluştururken, düşünce kitapları %13’de kalabilmiş. Sistematik düşünmek, sorgulamak, analiz etmek gibi vasıflar okulun kazandırması gerekirken bizde tamamen kişinin çabasına kalmış bulunuyor. Bu vasıfların kazanılması için de düşünce-felsefe kitaplarının okunması gerekiyor. Bu listelerden de görüyoruz ki, bu zahmete çok az kişi katlanıyor. Sorgulamaya ve düşünmeye bu kadar kapalı bir toplumda, Güçlü Türkiye yolunda atılacak çok adımımız var. İlk adımlardan biriside öğrencileri düşünce kitaplarına yönlendirmektir.

YORUMLAR

  • 6 Yorum

Son Yazılar