Trump yine yan çiziyor…
Mehmet Salkım

Mehmet Salkım

Trump yine yan çiziyor…

04 Ocak 2019 - 14:55

Trump ABD Askerleri’ni Suriye’den çekeceğini açıkladıktan sonra akla şu sorular geldi;

“Bugüne adar YPG’ ye verilen silahlar ne olacak? Bu silahla geri alınacaktı, şimdi nasıl hareket edilecek?”

Son yıllarda Türkiye-ABD arasındaki uzun süreli gerilimin sebeplerinden birisi ABD'nin terör örgütü YPG'ye verdiği silahlardı. Şimdi çekilme kararından sonra bu konu daha önemli bir hale geldi.

Trump'ın Suriye'den çekilme kararının ardından, ABD'nin silahları toplayıp toplamayacağı da merak konusu olmuştu. Bu konuda ki iddialara göre ABD'li komutanların Pentagon'a YPG'ye verilen silahların toplanmamasını tavsiye ettiği yönünde.

Suriye'den çekilmek için hazırlıklara başlayan Amerikan ordusu, terör örgütü DEAŞ'la mücadele bahanesiyle ABD tarafından terör örgütü YPG'ye verilen silahların akıbetini tartışıyor.

Haber ajanslarına göre tavsiyenin Amerikan ordusunun çekilme planı tartışmaları çerçevesinde verildiği ifade edildi. Konuyla ilgili henüz bir karar verilmediğini, kararın çekilme planını önümüzdeki günlerde onaylaması beklenen ABD Başkanı Donald Trump tarafından verileceği belirtildi.

 

Trump’un verdiği hangi söze inanalım? Bugüne kadar ne söylediyse hep tersini yapmadı mı?

 

Nisan 2016'da YPG'yi ağır silahlarla donatmaya başlayan ABD, Ankara'ya DAEŞ'le mücadele bittikten sonra silahların geri toplanacağı güvencesini vermişti. ABD'nin terör örgütüne yaklaşık iki buçuk yılda 19 bin TIR ve 3 binden fazla kargo uçağı dolusu silah gönderdiği tahmin ediliyor. Silahlar toplanmadığı takdirde Türkiye bölgeye yönelik bir harekata başlarsa, ABD'nin teröristlere verdiği bu silahlar Askerlerimize karşı kullanılacak. ABD yönetimi daha önce defalarca kez YPG'ye verilen silahların geri toplanacağı yönünde açıklamalar yapmış, bu konuda Türkiye’ye güvence de vermişti.

Dün Suriye'den çekiliyoruz diyen Trump bugün yan çiziyor desek yeridir. ABD Askerlerinin çekileceğini açıkladıktan sonra gelen tepkiler sebebiyle lafları değiştirip eleştirenlerin gönlünü yapmaya çalışıyor. Trump son açıklamalarında şu sözleri kullandı; “Suriye'den çekilsek bile Kürtleri korumak istiyoruz ama Suriye'de sonsuza kadar kalmak istemiyorum. Orası kum ve ölümdür.” Yani çekileceğiz fakat YPG'yi kastederek Kürtleri koruyacağız diyor. Amacının ne olduğunu da açıklıyor; “ortaklarımız Kürtler İran'a petrol satıyor. Satış yapmamalarını istedik.” Bu demek oluyor ki amacının Kürtleri korumak değil, petrolü istediğine sattırıp istemediğine sattırmamak.

Kısacası…

Hemen her konuda olduğu gibi, teröristlere dağıtılan silahların geri alınması konusunda da Türkiye oyalanacak. Daha açık ifade edilen dağıtılan silahlar toplanacakmış gibi davranılıp, geri toplanmayacak.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Emine
  2 ay önce
  Haber bülteni ile köşe yazısı arasında ince bir çizgi vardır. Siz haber bülteni yazmışsınız. Ya da bir haber bültenini köşe yazısına çevirmişsiniz. Diğer yazılarınız ile kıyaslayamadım bu yazınızı...
 • Merve Gül
  2 ay önce
  Doğru bir tespit yapmışsınız

Son Yazılar