Doğru nedir?
Taha Can Gürlek

Taha Can Gürlek

Doğru nedir?

30 Eylül 2017 - 00:38 - Güncelleme: 18 Aralık 2018 - 20:55

İlk önce doğruyu bir tanıma  oturtmak, biraz ondan bahsetmek gerekir. Doğru Einstein’ın görecelilik kavramıyla birebir örtüşür. Bir kimse için A doğru bir kararken bir başkası için B çok daha doğru bir karardır.
Doğruluk, ileri ki zamanda kişinin kararı doğrultusunda beklentilerinin maddi ise maddi, manevi ise manevi olarak karşılanması ve eski şartlarının üstünde olduğunu objektif olarak söyleyebilmesidir.
Karar verilip sonuçları ortaya çıktıktan sonra kişi doğru bir karar verdiğini hissediyorsa adımlarını atması gerektiği gibi atmıştır.

Nasıl doğru bir karar verebilirim?

Bahsettiğim gibi doğru bir karar verebilmek için kişinin kendine sorması gereken sorular olduğu inancındayım. Kendimce bu soruları şu başlık altında topladım;

 

1-Karardan beklenti nedir?

2-Kararı objektif olarak mı alıyoruz yoksa subjektif mi? (Karar duygusal mı?)

3-Kararın etki süresi nedir?

4-Verilecek kararla ilgili yeterince bilgiye sahip miyiz?

5-Riskler ve kazançlar nelerdir?

6-Her ihtimale karşı bir B planımız var mı?

7-Tecrübeli kişilerle istişare yaptık mı?

 Kendimce doğru karar vermenin 7 püf noktasını oluşturdum. Buna rağmen ani durumlarda doğru bir karar vermenin püf noktaları konusunda eksik kaldım. Eksik kaldığım noktada tarihe bir göz atmanın yararlı olacağını düşünerek ani karar almayı araştırdım.

Ani karar alınması gereken durumlarda Sofokles’in ’Acele kararlar, güvensiz olur’ sözü genelde doğrudur ama kritik anlarda Napolyon Bonapart’ın şu sözüne kulak vermek daha iyidir ’Eylem zamanı geldiğinde düşünmeyi bırak ve gerekli adımı at.

’“Durgun suda herkes kaptan” sözünde vurgulandığı gibi sakin ortamlarda gündelik ve rutin kararlar almak kolaydır. İyi bir karara gereksinim duyduğumuz zaman, zihnimizdeki deneyimleri hızlı bir taramadan geçirir. Çevresindekilerin görüşünü ve en iyi uygulamaları dikkate alır. Tüm faktörleri inceleyerek bir “durum muhakemesi” yaptıktan sonra kararı veririz. Eskiden kararların büyük çoğunluğu rutin nitelikteyken. Ancak günümüzde ayrıntı görünen konularda bile kararları çok dikkatli bir şekilde almak gerekiyor.

Ani bir karar alma durumunda bulunsak dahi yukarıda yazan 7 püf noktaya dikkat etmek gerekiyor. Çok ekstrem durumda olmadıkça durup düşünmenin insanın yararına olacağı su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

 

 Ani karar nasıl alınır?

Çok ekstrem bir durum olan savaş vb. durumlar esnasında işler biraz değişiyor, 1955-1975 yılları arasında süren Vietnam Savaşı gazilerinin söylemlerini göz önüne alarak, ani karar vermenin birazda bilgi, sezgi, akıl ve cesaret başlıkları altında karşımıza çıktığını görüyoruz. Bu ani durumda bizi yeni bir püf nokta oluşturmaya itiyor. 8-Sezgilere güvenmek. Savaş vb. gibi durup düşünmeye zaman olmayan durumlarda insanın maalesef sezgilerine güvenmesi gerekiyor. Doğruya yönlendirir mi bilinmez sezgisel kararın varlığı karşımıza su götürmez bir gerçek olarak çıkıyor.

 

İyi yahut doğru bir kararın biraz bilimsel verilere dayanarak, birazda yaşanmış tecrübesel olayları baz alarak anlatmaya çalıştım.  Ne olursa olsun karar verirken insanın tecrübesi, bilgisi, sezgisi ve cesareti ön planda bulunuyor. Yani bir insan ne kadar bilgili, tecrübeli ve pratik zekaya sahipse doğru karar verme yeteneği de o derece yüksek ihtimallere sahip oluyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar