Taha Can Gürlek

Taha Can Gürlek

Kerkük

17 Eylül 2017 - 23:51 - Güncelleme: 25 Ağustos 2018 - 12:53

Vatan toprağı kutsaldır. Kendi kaderine terkedilemez. M.Kemal ATATÜRK

mobil porno

 

Kerkükten kısaca bahsedecek olursak, çok eski tarihlerde müslümanların eline geçmiş ve Hz. Ömer zamanında feth edilmiştir.  Arabistana ve Bağdata giden yollar hep bu coğrafyadan geçmiştir, tarihi anlamda da önemli bir ticaret ve yerleşim merkezi olması nedeniyle önemli bir konumdadır.  Kerkük’ün ayrı bir ehemmiyeti vardır bizim için burada öteden beri Türkler yaşar, özellikle Emeviler döneminde buraya Türkler yerleştirilmiş ve Emeviler döneminden beri Musul ve Kerkük Türk memleketleri olarak anılmıştır. Öyle ki Anadoluya Türkler gelmeden önce Kerkükte Türkler mevcuttu, bugünki Türkler o Türklerin torunlarıdır. Kerkük’ün bizim için bir ehemmiyeti de buradan gelmektedir.  Musul Osmanlılar tarafından Yavuz Sultan Selim tarafından, Kerkük ise Kanuni Sultan Sultan Süleyman tarafından feth edilmiş ve 400 sene Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Lakin 19.asrın sonunda petrol çıkmasıyla bir zamanların ticaret merkezi olan bu coğrafya şimdilerde zengin enerji kaynaklarıyla dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır. Enerji kaynaklarının günden güne değerlendiği dünyamızda Irakta referandum bir yana dursun, asıl sorun petrol kenti Musul ve Kerkük’ün statüsünün belirlenmesidir.

 

Bugün Barzani  için temel sorun petrol coğrafyasında yaşayan Türkmen varlığıdır. Barzani bu konu hakkındaki tavrını verdiği demeçlerle (tehditlerle) açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Peki ne olacak Kerkük? Kerkük için hali hazırda görünen üç senaryo mevcut. Anladığım kadarıyla Iraklı araplar bu kenti ülkenin bütünlüğünü korumak için bir kilit taşı olarak görüyor, fakat Kürtler bu kenti sözde bağımsızlık mücadelelerinin kapılarını açacak bir altın anahtar olarak görüyor. Tabi birde Türkmenler var işin içinde, bizi ilgilendiren konu Türkmenler zaten. Öyle gözüküyor ki Türkmenler şimdilik Araplarla aynı safta bölünmeyi ve mevcut bütünü bozmayı istemiyorlar. Kerkük konusunda görünen aktörler temelde üç ile sınırlı olsa da bölge ülkeler ve Barzaniye açık bir şekilde destek veren İsrail, müttefiği Türkiyeden hiç çekinmeden PYD ve Peşmergeye açık açık silah yardımı yapan ABD ve uzantıları şimdiden saflarını açık bir şekilde belirlemiş durumda. Böyle önemli bir mesele konusunda  dünya nasıl taraf olmasın?. Dünyanın en büyük petrol rezervlerinden birisine Hasasu nehrinin iki kıyısına kurulmuş bir kentten bahsediyoruz . Kentin gerçek sahipleri Türkler, Araplar ve Kürtler olsa da kentin akibeti  ile ilgili kararlar 1927 yılından beri hep batı başkentlerinden alınmış, günümüzde de durum değişmemiş gibi gözüküyor. Barzani tıpkı ataları gibi emperyalist güçlerin kucağına oturmuş adeta kuduz bir köpek gibi tehditlerini savurmaktan geri durmuyor. Kerkük’ün ve Türkmen nüfusun çağrılarına ve çığlıklarına biran önce kulak vermek gerek, gözünü kan ve hırs bürümüş Barzani denen peşmergenin ellerine bırakılmayacak kadar değerlidir Kerkük.

 

Unutulmamalıdır ki Kerkük Ankaradır  ve Türkiye’nin geleceğe güvenli adımlar atabilmesi için Kerkük meselesinin biran önce kalıcı olarak çözülmesi gerekmektedir. 1974 yılının Türkiyesi yokluklar içinde Kıbrıs meselesini nasıl çözdüyse,  günümüz Türkiyesi Kerkük meselesini çok rahat bir şekilde çözüme kavuşturabilir. Kerkük’ün alacağı her yara Ankara’nın itibarını ve güvenliğini zedeledeyecektir. Unutmayalım ki, ecdad yadigarı Kerkük konusunda çekimser kalmak yarın ciddi bir güney doğu sorunu ile karşı karşıya kalmamız demektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun.

Son Yazılar