Yumurta hakkında doğru bilinen yanlışlar

Yumurta hakkında doğru bilinen yanlışlar

Yumurta pişirmenin pek çok yolu vardır. Aynı zamanda yumurtanın yararlı ve zararlı olduğu konusunda da çok fazla efsaneye sahibiz. Bakalım doğru bilinen yanlışlar hangileri...

12 Mart 2019 - 15:34

Uzun süre boyunca, yüksek kolesterolü olan kişilere yumurta yenmemesi söylendi. Yumurtalar bu kişiler için bir süre boyunca 'yasak yiyecek' listesine girdi. Yumurta sarısının beyaza oranla daha fazla yağ barındırdığı doğru.

Fakat tüm yağlar kötü olarak tanımlanamaz. Eğer günde 3 yumurta tüketirseniz bu tabii ki de kolesterolünüz için büyük tehlike taşır. Ancak günde 1 yumurta tüketmek kimseye zarar verebilecek bir şey değildir. 

Şişmanlamaktan korkan çoğu insan yumurta sarısı yemez. Aslında yumurta sarısı, protein içeren ve kalsiyum emilimine katkıda bulunan D vitamini içerir. Ayrıca karaciğer fonksiyonunun iyi olmasını sağlar. Amerikan Kalp Birliği, günde 1 yumurtanın kolayca sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini iddia ediyor. 

Bazı insanlar kasları büyütmek, sesini geliştirmek veya mide asidini azaltmak için çiğ yumurta tüketir. Ancak çiğ yumurtanın yararı oldukça abartılır.

Kahverengi yumurtaların beyaz yumurtalardan daha faydalı olduğu her zaman duyarız. Fakat bu yumurtanın rengiyle olabilecek bir şey değil. Araştırmalar, kahverengi yumurtaların neredeyse beyaz yumurtalarla aynı özellikte olduğunu göstermiştir. 

Hangi yumurtanın daha faydalı olduğuna karar vermek için başka faktörlere bakılmaktadır. Örneğin güneşte çok fazla zaman harcayan bir tavuğun yumurtaları 3-4 kat D vitamini içerir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Denktaş yazdı:
Denktaş yazdı: "Suçlamalar 'Birikim'e uğrayınca"
Türkiye'den İdlib uyarısı: Felaket riskiyle karşı karşıyayız
Türkiye'den İdlib uyarısı: Felaket riskiyle karşı...